Hissedar değeri ile finansal performans ölçütleri arasındaki ilişki ve İMKB üzerine bir araştırma
Analysing the relationship between shareholder value and financial performance measures: An empirical analysis on ISE
  1. Tez No: 261731
  2. Yazar: RASİM İLKER GÖKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
İşletme performansı kavramı, stratejik yönetim içinde her zaman önemli bir yere ve role sahip olmuştur. Performans ölçümü, performansa dayalı yönetim sistemlerinin en önemli unsurudur. Firmalar, hissedar değeri (shareholder value) yaratmak için uyguladıkları yönetim kontrol amaçları doğrultusunda, kullanacakları performans ölçütlerini değiştirebilirler.Etkin piyasa hipotezinin çalıştığını varsayacak olursak, hisse senedi fiyatlarının şirketlerin mevcut performansını yansıtacağını ve bundan dolayı da hissedar değerindeki değişimin firma performansının değerlendirilmesinde önemli bir role sahip olacağını söyleyebiliriz. Bu çalışmada özellikle, hissedar değeri yaratımı doğrultusunda, geleneksel ve modern performans ölçütlerinin içerdiği bilgiler ele alınmıştır. Bilindiği üzere, ?hangi performans ölçütünün hissedar değeri oluşumunu daha iyi açıkladığı? konusunda birçok akademik çalışma bulunmasına karşın bu konu üzerinde hala net bir uzlaşı bulunmamaktadır.Bu tez çalışmasında, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)'nda sanayi sektöründe işlem gören şirketlerin finansal performans ölçütleri ile hissedar değerleri arasındaki ilişki panel regresyon yöntemi yardımıyla araştırılmıştır. Bunun yanı sıra, değere dayalı performans ölçütlerinin kara dayalı geleneksel finansal performans ölçütlerine kıyasla hisse senedi fiyatı ve firma değeriyle daha yüksek bir ilişkiye sahip olup olmadığı konusu ele alınmış ve finansal performans ölçütlerinin kullanımında yapılan hatalara dikkat çekilmiştir.Elde edilen sonuçlar, hem değere dayalı hem de geleneksel performans ölçütlerinin hisse senedi fiyatlarıyla ve piyasa katma değeriyle ilişkili olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, EVA'nın diğer performans ölçütlerine göre hisse senedi getirilerini ve piyasa katma değerini açıklamada daha başarılı sonuçlar vermediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of business performance has always had a crucial position and role in strategic management. Performance measurement is the key element of the performance-based management process. Companies can use different performance measurements for management control purposes to create shareholder value (SHV).Assuming the efficient market hypothesis holds, stock price reflects the company?s curent performance; therefore, the changes in the shareholder value are an important indicator on assessing the firm peformance. In this study specifically, the information content of traditional and innovative performance indicators are studied in the light of creating SHV. Although there are many studies examining which performance measure is the most compatible with SHV maximization, the evidence about this issue is still mixed.This thesis is for empirically analysing the relationship between financial performance measures and shareholder value and tests all companies that are traded in the industrial stock index of ISE by using panel regression method. Besides, the assertions that if value based performance measures are more highly associated with both stock returns and firm values than accrual earnings based on traditional performance measures are tested and the pitfalls associated with using performance measures are illustrated in the study.The results indicate that MVA and stock returns are associated with both traditional accounting measures and value based performance measures. However EVA has not been found to dominate other measures of performance with respect to its association with stock returns and MVA.