Hissedar değeri ile geleneksel ve çağdaş finansal performans ölçütleri arasındaki ilişki: İMKB şirketleri üzerine bir uygulama
The relationship between the shareholder value and the traditional & contemporary financial performance criteria: An application on the companies of ISE
- Tez No: 240827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAMİL ŞAMİLOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Son yıllarda finans teorisinde yaşanan gelişmeler neticesinde şirketlerin nihai amacının, değer maksimizasyonu olduğu benimsenmeye başlanmıştır. Şirketler için değer yaratımının önemli bir amaç olarak algılanmaya başlanmasıyla, yaratılan değerin (hissedar değerinin) ölçülmesi önem kazanmıştır. Bu noktada muhasebe temelli geleneksel performans ölçütlerinin yetersizlikleri vurgulanmış ve değer temelli çağdaş performans ölçütleri geliştirilmeye çalışılmıştır. Bunlar arasında en yaygın olarak kullanılan değer temelli ölçütler; ekonomik katma değer, piyasa katma değeri, yatırımın nakit akım kârlılığı ve nakit katma değer'dir. Bu kapsamda çalışmanın amacı, hissedar değerindeki değişimin geleneksel ve çağdaş performans ölçütleriyle ne kadar açıklanabildiği ve bu değişimi en çok hangi değişkenin veya değişkenlerin açıklayabildiğini belirlemektir.Bu çalışma ile İMKB ulusal sanayi endeksinde işlem gören, 1999-2007 döneminde kesintisiz veriye sahip şirketlere yönelik olarak finansal performans ölçütlerinin hesaplaması yapılmış ve oluşturulan modellere göre hissedar değerindeki değişimler incelenmiştir. Analizlerde, ileri bir regresyon türü olan lojistik regresyon modellerinden yararlanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda genel olarak hissedar değerini, muhasebe temelli geleneksel finansal performans ölçütlerinin, değer temelli çağdaş finansal performans ölçütlerine göre az da olsa daha yüksek bir değerle (oranla) açıklayabildikleri görülmüştür. Fakat bu açıklayıcılık oranları arasındaki fark çok yüksek düzeylerde gerçekleşmemiştir. Değere dayalı yönetim savunucularının ifadelerinin tersine, değer temelli ölçütlerin bu değişimi çok yüksek düzeyde açıklayabilme gücüne sahip olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developments in the financial theory in recent years, the value maximization has started to be considered as the ultimate objective of enterprises. When value creation was started to be perceived as an important goal for enterprises, the measurement of this created value (shareholder value) became important. In this respect, the accounting-based traditional performance measures have been regarded as inadequate and value-based contemporary performance measures have been tried to be developed. The most common ones among value-based measures are economic value added, market value added, cash flow return on investment and cash value added. The aim of this study is to determine to what extent the change in shareholder value is explained by traditional and contemporary performance measures, and what variable(s) can best explain this change.In this study, the calculation of financial performance measures was performed for the enterprises which have continuous data for the period 1999-2007 and traded on the ISE national industrial index, and the changes in shareholder value were analyzed according to the models created. Logistic regression models, which are advanced regression types, were used in the analyses.It became evident after the analyses that account-based traditional performance measures have a little more explanatory power for the shareholder value than value-based contemporary performance measures. In other words, the difference among the above mentioned explanatory levels was not very large. Contrary to the claims of advocates of value-based management, we found that value-based measures do not have high explanatory power for these changes.