Kur'an'da Kur'an'a karşı insan tavırları
- Tez No: 62487
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET İlâhi mesajların sonuncusu ve en mükemmeli olan Kur'an, son elçi Hz. Muhammed'e vahiy yoluyla indirilen bir kitaptır. Kur'an, insanın insanla ve Allah'la olan ilişkilerinin düzenli bir şekilde yürümesi için bir kısım kurallar ve ilkeler ortaya koymaktadır. Bunlara uyulduğu sürece gerçek dünya barışına ulaşacağını ve yaratıcının hoşnutluğunun kazanılacağını bildirmektedir. Kâinatın özü kabul edilen insan, psikolojik ve biyolojik yönleri itibariyle kusursuz bir şekilde yaratılmış ve yaratıcı tarafından da değerli kılınmış bir varlıktır. Binaenaleyh insan, Allah'ın yeryüzündeki temsilcisidir. Bu yönüyle de sorumlu tutulmuştur. Bütün eylemlerinden sorguya çekileceği hatırlatılarak, varlık gayesinin dışına çıkmaması istenmiştir. Kur'an nazil olmaya başlayınca Mekke halkından bazı insanlar, vahyin yüceliğine ve Hz. Muhammed'in doğruluğuna inanarak müslüman olmuşlardı. İlk günden itibaren Hz. Peygamber'in etrafında kenetlenen bu insanlar, vahyin direktifleri ve tavsiyeleri doğrultusunda yeni hayatlarını şekillendirmeye koyulmuşlar; her nazil olan âyet ve sureleri büyük bir coşkuyla karşılamışlar, kişisel ve toplumsal yaşayışlarındaki eksiklikleri telâfi etmeye çalışmışlardı. Yine ilk vahiyle birlikte, ilâhi çağrıya, önce Mekke'de daha sonra hem Mekke ve Medine ve hem de bu iki şehre komşu yerleşim birimlerinde karşı çıkanlar olmuştu. Bunlar, Kur'an'! sistemi, oluşturdukları ve küçük bir azınlığın beklentilerini dikkate alan çarpık sistemleriyle bağdaşmıyor görünce, olanca güçleriyle mücadeleye girişmişlerdi. Karşı tavır alışlarının genel karakteri buydu. İlâhi mesaja karşı olumlu ve olumsuz tavır ortaya koyanların durumları, Kur'an'ın bir çok pasajında dile getirilmektedir. Neticede şunu söyleyebiliriz : 126Kur'an'ın vahyedildiği dönemde, Hz. Peygamberin elçiliğinin şahitleri, Yüce Allah'ın insanlığa son seslenişine iki farklı açıdan yaklaşmışlardı : Birincisi iman edenler ki; Allah'tan gelen bütün duyurulara gönüllerini açmışlar, cahiliye dönemi adet ve alışkanlıklarını terkederek, Kurban'ı ilke ve normlarla yaşantılarını yeni baştan şekillendirmişlerdi. İkincisi ise, olumsuz yaklaşımı genel anlamda kapsayıcı bir kavram olan inkâra saplananlardır. Şirk, nifak ve fisk gibi görüntüleri olan inkarcıların ortak yönü, Kur'an'ı kesinlikle hayatlarının dışında düşünmeleridir ve onun mesajına ve kuracağı yeni düzene şiddetle karşı çıkmalarıdır. 127
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Holly Quran is the last and the most excellent Sacred scripture sent directly to the last prophet Muhammed by God. Quran puts forth a number of rules regulating the relations of men with other men and the God. It is stated in this holy book that as long as the men obeys and applies these rules, they will have the chance to reach to the peace and that they deserve the Mighty Creator satisfied with them. Men as being biologically and mentally the most excellent creature in the world is declared valuable by the Creator. Accordingly, men is the representator of the God on the world. And is held responsible for this representation. He is reminded that he will be sentenced for ail his activites, and advised not to go beyond the limits of the pupose of his creation. As Quran started to be dictated to prophet Muhammed, some citizens of Mecca believed in the truth of him and accepted to be Muslims. From the day first, these first Muslims gathered around prophet Muhammed, reforming their lives in accordance with the rules and advises of Quran. They joyfully accepted the every new sentence dictated and tried to cover the missing parts in their individual and social lives. And for sure, since the first day, groups of people have objected to this Sacred Scripture and Muhammed himself in both Mecca, Medina and the other cities surrounding. The main reason for their objection was that the sayings of Quran was contrary to their existing way of life, which provided the superiority to some individuals or families. The facts and conditions about the believers and objectors are stated in several sections of the Holy Quran. As a result we can come to the following conclusion. 128ABSTRACT The Holly Quran is the last and the most excellent Sacred scripture sent directly to the last prophet Muhammed by God. Quran puts forth a number of rules regulating the relations of men with other men and the God. It is stated in this holy book that as long as the men obeys and applies these rules, they will have the chance to reach to the peace and that they deserve the Mighty Creator satisfied with them. Men as being biologically and mentally the most excellent creature in the world is declared valuable by the Creator. Accordingly, men is the representator of the God on the world. And is held responsible for this representation. He is reminded that he will be sentenced for ail his activites, and advised not to go beyond the limits of the pupose of his creation. As Quran started to be dictated to prophet Muhammed, some citizens of Mecca believed in the truth of him and accepted to be Muslims. From the day first, these first Muslims gathered around prophet Muhammed, reforming their lives in accordance with the rules and advises of Quran. They joyfully accepted the every new sentence dictated and tried to cover the missing parts in their individual and social lives. And for sure, since the first day, groups of people have objected to this Sacred Scripture and Muhammed himself in both Mecca, Medina and the other cities surrounding. The main reason for their objection was that the sayings of Quran was contrary to their existing way of life, which provided the superiority to some individuals or families. The facts and conditions about the believers and objectors are stated in several sections of the Holy Quran. As a result we can come to the following conclusion. 128