Yeni büyüme kuramları: Türkiye için bir büyüme stratejisi
New growth theory: A strategy for economic growth in Turkey
- Tez No: 261738
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH PAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Büyüme kuramındaki son gelişmeler, sürdürülebilir ve yüksek büyüme için inovasyon, teknolojik kapasite ve insani sermayenin önemine işaret etmektedir. Yapılacak kurumsal düzenlemelerle ve belirli politikalarla bu etkenlerin geliştirilebileceği belirtilmektedir. Bu çerçevede, Türkiye için bir büyüme stratejisinin temel özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Türkiye'nin inovasyon kapasitesi seçilmiş diğer orta gelir grubundaki ülkelerle kıyaslanarak özetlenmiştir. Özellikle doğrudan yatırımlar olmak üzere teknoloji transferinin başlıca kaynakları tartışılmıştır. İnsani sermayenin büyümenin önündeki önemli sorunlardan birisi olup olmadığı tartışılmıştır. Sermaye birikiminin Türkiye'nin büyümesinde önemli bir katkısı olduğu büyüme muhasebesi yöntemi kullanılarak saptanmıştır. Ayrıca, makroekonik değişkenlerin büyüme ve toplam faktör üretkenliği üzerindeki etkisi incelenmiştir. İmalat sanayi sektöründeki, işgücü verimlilik artışının kaynakları sektör içi ve sektörler arası olmak üzere iki kaynağa paylaştırılmıştır. İzlenen ekonomik politikaların, ekonominin uzmanlaşmasını ne yönde etkilediğini tespit etmek amacıyla, farklı yıllara ilişkin Girdi-Çıktı tabloları kullanılarak sektörler arasındaki geriye bağ etkisi ve ileriye bağ etkisi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The recent developments in growth theory emphasize the importance of innovation, technology capacity and human capital in achieving high and sustainable economic growth. Moreover, it is stated that these factors can be improved by specific economic policies and institutional design. In this context, the main features of a growth strategy for Turkey are determined. The innovation capacity of Turkey is summarized and compared to the selected mid-income countries. The main channels of technology transfer are discussed, with particular emphasis on foreign direct investment. Whether or not human capital is an obstacle for economic growth in Turkey is also explored. By utilizing the growth accounting framework, it is determined that capital accumulation has contributed substantially to economic growth in Turkey. The impact of macroeconomic variables on growth and total factor productivity is also analyzed. The developments in the productivity of the manufacturing industry are examined by using shift-share analysis. The Input-Output tables of selected years are utilized to calculate backward and forward linkages in order to determine the impact of different policies on the direction of economic specialization.