Tüketicilerin yaşam tarzlarına göre outlet alışveriş merkezleri tercih sebeplerinin incelenmesine yönelik İstanbul ilinde pilot bir araştırma
A pilot study in Istanbul to investigate consumers' preference reasons for outlet shopping centers according to their life styles
- Tez No: 261743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK ARSUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
İndirimli fabrika alışveriş merkezleri (outlet AVM'leri) dünya genelinde rağbet gören bir perakendeci türü haline gelmektedir. Yoğun rekabet ortamında bu konsepti hem perakendeciler, hem de farklı yaşam tarzlarında olan tüketiciler tarafından tercih edilir kılan özellikleri anlamak araştırılmaya değer bir konu olarak görülmektedir.Bu çalışmada perakendecilik, perakendeciliğin ülkemizdeki ve dünyadaki gelişimi ile outlet alışveriş merkezleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve yaşam tarzları kavramına değinilmiştir. Tüketicilerin outlet alışveriş merkezlerini tercih nedenleri ile yaşam tarzları arasındaki ilişkiler incelenmeye çalışılmıştır. Yüz yüze anket yöntemi araştırma sırasında belirlenen outlet alışveriş merkezlerinde bulunan 384 tüketici üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Outlet shopping centers have been turning into a retail form which is popular for both consumers and manufacturers in the world. It seems it is worth to research to understand which outlet shopping characteristics are preferable for both retailers and consumers that have different life styles.In this study, retailing, retailing development in both our country and the world, general information about outlet shopping centers and the life style concept are the issues given. The relationship between the reasons consumers prefer outlet shopping centers and their lifestyles has been investigated. The face to face survey technique was conducted on 384 consumers who had been in the outlet shopping centers chosen in Istanbul during the reseach.