Kısıtlar teorisi altında ürün karması optimizasyonu
Product mix optimization under the theory of constarints
  1. Tez No: 261744
  2. Yazar: BURÇİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüz işletmelerinin, karşı karşıya kaldıkları en önemli sorunlardan biri, karlarını maksimum kılabilmek için verilmesi gereken optimum ürün karması kararı problemleridir.Bu çalışmada, üretim sistemlerinde ürün karması problemleri, kapasite planlama, üretim darboğazları, ürün karması kararları için optimum sonuçlara ulaşma ve maksimum ürün çıktısı sağlanabilmesi için kısıtlar teorisi ile bunun üzerine geliştirilen algoritmalar ve doğrusal programlama konuları üzerinde durulmuştur. Tezin çıkış noktası olarak, M. B. Aryanezhad ve A. R. Komijan'ın (2004) makalesi alınmıştır. Kısıtlar teorisinin detayları incelenip, üretim sisteminde geleneksel kısıtlar teorisi uygulamalarının, üretici firmanın çoklu darboğaz problemlerinde etkinliği azalttığı durumlar, kimya sektöründe bir şirket üzerinde bir uygulama ile gösterilmiş, alternatif olarak uygulanan algoritma ve bunun dezavantajları gözlemlenmiştir. Daha sonrasında optimum sonuca önemli ölçüde ulaşan önerilen algoritma ve etkinliği sunulmuştur. Son olarak önerilen algoritma ile Tamsayılı Doğrusal Programlama (TDP) örnek üzerinde birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems that today?s companies face is optimum product mix decision problems to maksimize their profit.In this dissertation project, product mix problems in production systems, capacity planning, production bottlenecks, theory of constraints to reach to the optimal results for product mix decisions and some algorithms built based on this theory for maximum product throughput and lineer programming are studied. The point of origin is M. B. Aryanezhad ve A. R. Komijan?s article (2004). The details of Theory of Constraints and traditional theory of constraints applications?s are analysed and the efficiency of the traditional TOC algorithm in handling the multiple bottleneck problem is discussed through an application in a company in chemical sector. Then, the latest algorithm is discussed and an improved algorithm is presented. Finally, the improved algorithm and the integer linear programming (ILP) methods were compared on the sample