İş karakteristikleri ve algılanan örgütsel destek kavramlarının öz-yeterlilik inancı ile ilişkisi ve öz-yeterlilik inancının çalışan performansı üzerine etkisi
The relationship of self efficacy belief with job characteristics and perceived organizational support, and the effect of self efficacy belief on employee performance
  1. Tez No: 261742
  2. Yazar: ERMAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TEKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, kişilerin bir işin üstesinden gelebilme, belli bir görevi yerine getirebilme imkân ve kabiliyetlerine ilişkin bireysel inanç veya yargıları olarak ifade edilen öz-yeterlilik inançlarının, günümüz örgüt ve işletmelerinin başarısının temel unsurlarından biri olan, çalışan performansı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Tez çalışması kapsamında gerçekleştirilen araştırma, İstanbul ilinde faaliyet göstermekte olan bir deniz taşımacılık şirketinin çalışanları arasından seçilen örneklem kapsamında yürütülmüştür.Araştırma'da, Birgit Schyns ve Gernot von Collani'nin, öz-yeterlilikle ilgili dört farklı ölçeği bir araya getirerek iş hayatına uyarladıkları ?mesleki öz-yeterlilik ölçeği? kullanılmıştır. Ölçek yardımı ile elde edilen veriler, araştırmanın yürütüldüğü şirket tarafından gerçekleştirilen performans değerlendirme sonuçları ile birlikte kullanılmıştır. Çalışma kapsamında ayrıca; iş (görev) ve örgüte ilişkin iki farlı değişken olan iş karakteristikleri ve algılanan örgütsel destek, iş teşhisi anketi ve algılanan örgütsel destek ölçeği kullanılarak incelenmiş ve bu kavramların öz-yeterlilik inancı ile olan ilişkileri ayrı ayrı analiz edilmiştir.Gerçekleştirilen araştırma sonucunda içsel geri bildirim, işin önemi, anlamlılık ve beceri çeşitliliği gibi karakteristik ve psikolojik durumların öz-yeterlilik inancı ile ilişkili olduğu görülmüştür. Algılanan örgütsel destek ile öz-yeterlilik inancı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Araştırmanın temel konusu olan öz-yeterliliğin çalışan performansına etkisi çerçevesinde ise bu iki kavram arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to investigate the effect of self-efficacy beliefs -which can be defined as the individual beliefs on ones capacity and capability to perform a certain task successfully- on the performance of the individuals. The research is conducted on a sample of employees who are working for a Sea Transportation company in Istanbul.A self-efficacy scale of Birgit Schyns and Gernot von Collani?s is used which had been constructed by combining four general self-efficacy scales before being adapted for organizational studies. Besides responses to this scale, the results of the formal performance evaluations of the workers are used in this study. The Job Characteristics (Job Diagnostic Survey) and Survey of Perceived Organizational Support are also conducted and the relations of these concepts with self-efficacy beliefs are investigated.The results show that there is a statistical relationship between self-efficacy beliefs and several job characteristics such as Feedback, Skill Variety and Task Significance. No statistically significant relationship has been found between Perceived Organizational Support and Self-efficacy Belief, neither can it be proved that the effect of self- efficacy on individual?s performance is noteworthy.