Drama eğitiminin yöneticilerin beşeri ilişikiler yeteneği ve kavramsal yeteneği üzerine etkisi
The effect of drama education on managers' interpersonal relationship skills and conceptual skills
  1. Tez No: 261746
  2. Yazar: ÖZGÜR KÖKALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM PINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Drama eğitiminin yöneticinin beşeri ilişkiler yeteneği ve kavramsal ilişikler üzerindeki etkisinin incelenmesi bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırmada deney kontrol grubu kullanılmıştır. Araştırmada 10'lu deney grubuna , 10'u kontrol grubuna dahil olan toplam 20 denek örneklem olarak seçilmiştir. Deney grubuna dahil olan katılımcılara uzman bir eğitmenle drama eğitimi verilmiş ve daha sonra eğitimin etkileri hem nicel hem de nitel yollarla değerlendirilmiştir. Nitel araştırma kapsamında deney grubu katılımcılarla eğitimin öncesinde ve sonrasında mülakatlar yapılmış, elde elde edilen veriler ?Gömülü Teori? kamsamında bir nitel yazılım programı olan ?QDA Miner? analiz edilmiştir. Nicel araştırma kapsamında hem deney hem de kontrol grubuna dahil olan katılımcılara eğitiminin öncesinde ?beşeri ilişkiler yeteneğini?, ?karar verme tipini?, ?problem çözme yeteneksini? ve ?öğrenme stilini? belirlemek için çeşitli ölçek uygulanmıştır. Aynı ölçekler eğitimin sonrasında katılımcılara bir kere daha uygulanmış ve eğitimin deney grubuna dahil olan katılımcılar üzerindeki etkileri bir nitel yazılım programı olan ?SPSS 17.0? ile tespit edilmiştir. Yapılan nitel araştırmanın sonuçlarına göre drama eğitiminin katılımcıların beşeri ilişikiler yeteneğini arttıdığı, eğitimi alan kişileri daha yaratıcı ve olaylara daha bütünsel bakabilme yeteneği kazandırdığı kanıtlanmıştır. Yapılan nicel araştırmaların sonucunda eğitimi alan katılımcıların beşeri ilişkiler yeteneğinin ve problem çözme yeteneksinin arttığı, karar verme tipinin ve öğrenme stilinin büyük ölçüde değişmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effects of educational drama on manager? interpersonal relationship skill and conceptual skill. The experimental study was conducted in this research. The participants of the study were 20 students divided into 10 as an experimental group and 10 as a control group. The education was given to participants of the experimental group by an expert coach and then the effects of this education were analyzed with both qualitative and quantitive research methods. In qualitative research, the interviews were conducted to the experimental group?s participants before and after the education and the data taken from these interviews were analyzed in the framework of ?Grouded Theory? by a qualitative software program called as ?QDA Miner?. In the quantitave researh, several questionnaires that were used to determine ?the interpersonal relationship skill?, ?decision making styles?, ?problem solving skills?, and ? learning styles? of all participants were conducted before the education. In order to determine the effects of drama education the same quantionnaires were again conducted to all participants after the education and the data taken from these questionnaires were analyzed by a quantitative software program called as ?SPSS 17.0?. Based on the qualitative research results, it was proved that interpersonal relationship skill of participants were developed because of drama education. Based on the quantitave research results, it was proved that the interpersonal relationship skills and problem solving skills of participants were developed because of education. It is also proved that there were no effects of drama education on decison making style and learning style of participants.