Türkiye muhasebe standartı-12 ve Türk vergi sistemine göre gelir vergileri ve ertelenmiş vergiler
According to the Turkish accounting standard-12 and Turkish tax system income taxes and deferred taxes
- Tez No: 261778
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Farklı amaçlara sahip çıkar grupları, finansal tablolarda raporlanan kâr kavramına farklı anlamlar yükleyebilmektedirler. Hatta farklı çıkar grupları kârın hesaplanmasında farklı yaklaşımlar da kullanabilmektedir. Bu çıkar gruplarının en büyüklerinden olan devlet, diğerlerinden farkı olarak hukuki gücünü de kullanarak finansal tabloları amaçları doğrultusunda değiştirebilmektedir.Bu müdahale sonucunda, muhasebe standartlarına göre hesaplanan muhasebe kârı ve devletin oluşturduğu vergi mevzuatına göre hesaplanan vergiye tabi kâr kapsam, zamanlama ve değerleme bakımlarından farklılaşabilmektedir. Zamanlama ve değerlemeden kaynaklanan ve gelecek dönemlerde kendiliğinden ortadan kalkacak farklara geçici farklar, kapsam farklılığı sonucu oluşan ve ortadan kalkmayacak farklara ise sürekli farklar denir. Geçici farkların yasal vergi oranıyla çarpılması sonucu bulunan tutara ise `ertelenmiş vergi' denir.Çalışmamızda, muhasebe kârı ve vergiye tabi kâr kavramlarının oluşumu, farklılaşma sebepleri ve bu sebeplerden kaynaklanan ertelenmiş vergi kavramı ele alınmıştır. İlgili konular kuramsal temel, yasalar ve muhasebe standartları, yani; `Türkiye Muhasebe Standartları' ve `Türk Vergi Sistemi' bakımlarından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Interest groups who have different goals can install different meanings to the concept of profits reported in financial statements. In fact, different interest groups can also use different approaches for the calculation of profit. The state, one of the major interest groups, can change the financial statements by using the legal force unlike the others.As a result of this intervention accounting profit, which is calculated according to the accounting standards, and taxable profit, which is calculated according to the tax legislation created by the state, may be different on scope, timing and valuation. The differences which are arising from timing and valuation, that will disappear spontaneously at future periods, are called temporary differences. And the differences which are arising from scope, that won?t disappear, are called permanent differences. The amount of temporary differences which is multiplied with statutory tax rate is called 'deferred tax'.In our study, we look for the formation of accounting profits and taxable profits, differentiation causes and the concept of deferred taxes arising from these causes. Related issues were examined in theoretical aspects, laws and accounting standards, namely; ?Turkish Accounting Standards? and ?Turkish Tax System?.