Dönüşümsel ve etkileşimsel liderlik davranışlarının örgütsel öğrenme üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research about the effects of transformational and transactional leadership behaviors on the organizational learning
  1. Tez No: 261786
  2. Yazar: SERKAN ÇAKMAKYAPAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dönüşümsel ve etkileşimsel liderlik ile ve örgütsel öğrenme üzerine yapılan teorik çalışma ve araştırma sonuçları bu kavramların işletmeler için önemli olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, bu tez çalışmasında dönüşümsel ve etkileşimsel liderlik davranışlarının örgütsel öğrenme üzerindeki etkisinin incelenmesi ve konu hakkında bir saha araştırması gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Tezin ilk bölümünde dönüşümsel liderlik, etkileşimsel liderlik ve onların davranışları üzerinde durulmuştur. Dönüşümsel liderlik davranışları ideal etki, zihinsel teşvik, ilham verici motivasyon ve bireysel ilgidir. Etkileşimsel liderlik davranışları ise koşullu ödül ve istisnalarla yönetim davranışlarıdır. Tezin ikinci bölümü örgütsel öğrenme konusunda bilgiler içermektedir. Örgütsel öğrenmenin yapısal ve kültürel olmak üzere iki tarafı vardır. Örgütsel öğrenmenin yapısal tarafı biçimsel öğrenme prosedürleri, bilgi yayılımı, eğitim, bilgi toplama ve depolama ve geri alma boyutlarını içermektedir. Örgütsel öğrenmenin kültürel tarafı ise soruna yönelik olma, şeffaflık, geçerli bilgi ve hesap verebilirlikten oluşan öğrenme değerleri içerir. Tezin son bölümünde konu hakkında gerçekleştirilmiş araştırmalara ve bu araştırmadan elde edilen sonuçlar bulunmaktadır. Araştırmanın sonucunda, etkileşimsel liderlik davranışılarlarından olan ?koşullu ödül? davranışının örgütsel öğrenme yapısının biçimsel öğrenme prosedürleri, bilgi yayılımı ve bilgi toplama boyutları ile örgütsel öğrenme kültürnün soruna yönelik olma boyutu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The theoretical studies and research results shows the importance of transformational and transactional leaderships and organizational learning for organizations. Therefore, in this thesis it is aimed to investigate the effects of transformational and transactional leadership behaviours on organizational learning and decision making also make field research. In the first part of thesis contains information about transformational leadership, transactional leadership and their behaviours. Transformational leadership behaviors are idealized influance, intellectual stimulation, insprational motivation and individual consideration. Transactional leadership behaviors are contingent reward and management-by-exception. In the second part of thesis contains information about organizational learning. Organizational learning has both structural and cultural facets. The structural facet consist of organizational learning mechanizms such as formal learning procedures, information dissemination, training, information gathering, storage and retrieval. The cultural facet consist of learning values such as issue orientation, transparency, valid information and accountabilitiy. In the last part of thesis contains information about researches made about these concepts and this research results are mentioned. Result of the research, contingent reward behavior of transactional leadership was found significantly affect formal learning procedures, information dissemination, information gathering dimessions of organizational learning structure and issue orientation dimession of organizational learning culture.