Kazakistan'da kurumsal yönetim uygulamaları: Bankacılık sektöründe bir araştırma
Corporate governance practices in kazakhstan: research in banking sector
  1. Tez No: 261787
  2. Yazar: ASSEL AUBAKIROVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında, Kazakistan bankacılık sektöründeki kurumsal yönetim uygulamalarının düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. 26 banka üzerinde anket yöntemiyle yürütülen araştırma, Kazakistan bankacılık sektöründeki kurumsal yönetim uygulamalarının düzeyini, altı farklı kritere göre belirlemeyi amaçlamıştır. Bu kriterler; şeffaflık, bağımsızlık, hesap verebilirlik, sorumluluk, adillik ve sosyal farkındalık olmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara ilişkin frekans ve yüzde dağılımları oluşturulmuş, her bir kritere ilişkin aritmetik ortalamalar hesaplanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, araştırma örneklemine giren Kazakistan bankalarındaki kurumsal yönetim uygulamalarının düzeyinin orta seviyede olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this academic thesis, it is sought to establish a level referring to the corporate governance practices in banking sector of Kazakhstan. In the research conducted with a public survey carried out on 26 banks currently operating in this country, it is aimed to determine the level of the corporate governance practices in the country based on a six different criterion. Such criterion has been the transparency, independency, accountability, responsibility, fairness and social awareness. According to the finding obtained as a result of the research, frequency and arithmetic percentage distributions are established, and the arithmetic averages per each criterion are calculated.According to the results drawn from the research, it has been determined that the level of the corporate governance for the banks in Kazakhstan which fall into the sampling of this study is average.