Kurum kültürü işlevlerinin çok yönlü kontenjans tabloları ile incelenmesi
The analysis of the functions of organizational culture with multi-way contingency tables
- Tez No: 261802
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ARICIGİL ÇİLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çağdaş yönetim anlayışında kurumu başarılı veya başarısız yapan koşulların, insan ve beklentilerine verilen önemle ilişkili olduğu bilinmektedir. İşletmede bu koşulları yerine getiren kurum kültürünün bilinmesi, çalışanların başarısının ve rekabet üstünlüğünün sağlanmasında önemli bir etken olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kurum kültürü, işletmeler var olduğundan bu yana onların ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.Bu çalışmada kurum kültürü işlevlerinin, çok yönlü kontenjans tabloları analizi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, sağlık sektöründe faaliyet gösteren kurumda gerçekleştirilen bir uygulama ile çalışanların demografik özellikleri ve bazı kurum kültürü işlevleri arasında anlamlı ilişkilerin varlığı araştırılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm kurum kültürü, ikinci bölüm kontenjans tabloları, üçüncü bölüm çok yönlü kontenjans tabloları ve dördüncü bölüm uygulama kısmından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In modern management the conditions which affect the success of organization are in a strong relationship with the persons and their expactations. Organizational culture that carriying out these conditions in an organization must be known as an important factor for the success of employee and procurement of competitiveness. Because of these reasons, organizational culture is a inseparable part of organizations since their foundation.The aim of this study is to investigate the functions of organizational culture with analyses of multi-way contingency tables. A questionnaire performed to the employees of an organization which shows activity in medical equipment production. Significant relationships have been found between the demographical properties of the employees and some functions of organizational culture. The study consists of four parts: The first part contains general information about organizational culture, the second part gives the principals of contingency tables, the third part is consisted of multi-way contingency tables and the last part is practices of study.