Turizm sektörünün iktisadi kalkınmaya etkisi ve Doğu Karadeniz örneği
The effects of tourism to the economic development and Doğu Karadeniz region
- Tez No: 261829
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA MUGAN ERTUĞRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada turizmin iktisadi kalkınmaya olan etkisi ve Doğu Karadeniz Bölgesi incelenmeye çalışılmıştır. Turizm, gelire, istihdama ve ödemeler dengesine yaptığı katkı bakımından önemli bir sektördür. Bu nedenle iktisadi kalkınmada son derece önemli bir etkisi bulunmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesi, daha önceleri kapalı olan doğu kapılarının açılması ile kalkınma sürecinde önemli bir avantaja sahip olmuştur. Bölgenin kalkınabilmesi amacıyla bir bölgesel gelişme planı (DOKAP) hazırlanmıştır. DOKAP ile birlikte Doğu Karadeniz turizm potansiyeli yaratılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to analyze the effects of tourism to the economic development and Doğu Karadeniz region. Tourism is an important sector in respect of its contributions to employment, income and payment equilibrium. For this reason it has very important effects in economic development. By the openning of east entrance which was closed before, Doğu Karadeniz region has an important advantage in the development process. In order to develop the region, a Regional İmprovement Project (DOKAP) is arranged. The potential of Doğu Karadeniz Tourism is ceated by DOKAP.