Avrupa Birliği'nin enerji politikaları ve Türkiye'nin uyumu
The European Union's energy policies and Turkey's adaptation
  1. Tez No: 261828
  2. Yazar: MUTLU TÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
İnsanoğlu, bütün yaşamı boyunca enerjinin farklı formlarının kesin ve sürekli bir şekilde akışının sağlanması için doğal çevreye bağımlıdır. Enerji, bol ve yeterli olduğunda; refah, büyüme ve gelişme kolaylaşmakta; enerji, ülkelerin sanayileşmesinde hayati derece önem arz etmektedir. 1970'li yıllarda yaşanan petrol krizleri bu durumu açıkça ortaya koymuştur.Yaşamın her alanında enerjiye duyulan ihtiyaç, çevreden arz güvenliğine kadar, enerjinin çok boyutlu karakterini ortaya çıkarmaktadır. Bu durum, enerji konusunda alınacak kararları karmaşık hale getirmektedir. Enerji politikaları, enerjinin çok boyutlu karakterini göz önünde bulundurarak bu boyutlar arasında bir denge kurmalıdır. Türkiye ve AB de, dünyadaki diğer ülkeler gibi enerjinin öneminin farkındadır. Enerjinin farklı boyutlarını dikkate alarak, birincil enerji kaynaklarına odaklanan ve üç bölümden oluşan bu çalışmada, AB ve Türkiye'nin enerji tablosu incelenmiş; AB'nin, enerjinin farklı boyutlarının dikkate alındığı bir enerji politikası geliştirme çabası içinde olduğu; ancak, AB ve Türkiye için uygulanması güç politika hedefleri bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the life, humanbeing is dependent on nature for an absolutely continuous supply of energy in one or other of its numerous forms. When the supply of enery is ample, prosperity, expansion and development get easier; energy is extremely vital for industrialising of countries. This was clearly revealed by the 1970s oil shocks. The necessity of energy in every field in life, exposes the characteristic of energy, which has many different dimensions, which are from the environment to the security of supply. This situation renders energy decisions more complex. Energy policies should take account of the different dimensions of energy and establish a balance among them. Turkey and the EU are aware of the importance of energy as well as the other countries in the world. This study, which consists of three parts and considers the different dimensions of energy, investigates the energy outlook of the EU and Turkey, and concludes that the EU is in search of developing an energy policy, which takes many different dimensions of energy into account, but is ambitious to be implemented by the EU and Turkey.