Şirket birleşme ve satın almalarında insan kaynakları politikalarının önemi ve bir sektör uygulaması
Importance of human resources policies in acquisitions and mergers and a research in sector
  1. Tez No: 261830
  2. Yazar: AHLAM HÜLYA KHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS YUNUS ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Rekabetin yoğun olduğu bir ortamda ayakta kalabilmek için, son yıllarda gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde şirketler arasında yaşanan anlaşmalar yani birleşme ve satın almalar artmıştır. Amacı rekabette üstünlük sağlamak ve sinerji yaratmak olan şirket birleşme ve satın almalarının başarılı olmaları için finansal ve hukuki çalışmalar yanında, göz ardı edilmemesi gereken bir diğer faktörde insandır. İletişim, kültür çatışması, verim düşüklüğü ve güvensizlik gibi insan kaynakları ile ilgili sorunların şirket birleşmelerini başarısızlığa götürdüğü izlenmektedir.Yapılan çalışmada, şirket birleşme ve satın alma sürecinde insan kaynakları yönetiminin görev ve sorumlulukları incelenmiştir. Şirket birleşmelerinde, birleşme öncesi ve sonrasında işletme çalışanlarının karşılaştığı sorunlar tespit edilmiştir. Çalışanların sorunlarının çözümünde insan kaynakları yönetiminin uygulamaları üzerinde durulmuştur. Türkiye'de son yılların en büyük banka birleşmesinde insan kaynakları yönetiminin çalışmaları nitel araştırma yöntemi uygulanarak incelenmiştir. Bu bağlamda, şirket birleşmeleri ve satın almalarında insan kaynakları yönetimini sürece en başından beri dahil eden, gerekli önemi veren ve çalışanların tepkilerini azaltma amacı güden işletmelerin başarıyı yakaladığı ve sinerji yarattığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, mergers and acquisitions between both domestic and international companies increased, in order to stand in competition insentive business environment. Another factor not to be disregarded for accomplishment of company mergers and acquisitions, aiming to take advantage in competition and create synergy, is human. It is seen that problems related to human resources like communication, cultural conflict, low efficiency and lack of confidence, makes company mergers to result with failure.With this study, missions and responsibilities of human resources within the process of company merger and acquisitions have been examined. In addition, problems experienced by personnel before and after merger process have been determined. Applications of Human Resource Management on solution of personnel problems have been emphasized. Studies of Human Resource Management on the most large-scale bank merger realized in Turkey in recent years, have been examined by executing qualitative inquiry methodology. Within this concept, it is assessed that companies, which include Human Resource Management into the merger process at the beginning of the process, attach necessary importance and aim to lessen reactions of employees, are successful and create synergy.