Menkul kıymet yatırım ortaklıkları iskontosu ve İMKB hisse senedi endeks getirileri üzerindeki etkisi
Closed-end found discounts and the effect of the closed-end fund discounts on the stock indices returns
  1. Tez No: 261853
  2. Yazar: AYTAÇ BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. HÜLYA TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı hisse senetleri için net varlık değeri ve pazar fiyatı olmak üzere iki farklı değer bulunmaktadır. Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıklarının hisse senetleri borsada net varlık değerinin altında veya üstünde fiyatlanabilmektedir. Hisse senetleri, net varlık değerinin altında fiyatlanırsa iskontolu; üzerinde fiyatlanırsa primli işlem görmektedir. Bu durum finans literatüründe yatırım ortaklıkları iskontosu olarak adlandırılmakta ve uluslararası finans literatüründeki en büyük anomalilerden biri olarak kabul edilmektedir. Yatırım ortaklıkları hisse senetlerinin iskontolu işlem görmesinin büyük ölçüde yatırımcı duyarlılığından kaynaklandığı ileri sürülmektedir. Yatırım ortaklıkları iskontosu; yatırımcı psikolojisinin finans piyasalarına etkilerini inceleyen temel teorilerden biri olan yatırımcı duyarlılığının bir temsilcisi olarak gösterilmektedir. Bu çalışmada menkul kıymet yatırım ortaklıklarının iskontosu ve Türkiye'de Kurulu Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıklarının iskonto yapıları incelenmiştir. Çalışmanın amacı menkul kıymet yatırım ortaklıkları iskontosuyla temsil edilen yatırımcı duyarlılığının hisse senedi getirileri üzerindeki etkisini ve hisse senedi getirilerini tahmin etme kabiliyetini incelemektir. Menkul kıymet yatırım ortaklıkları iskontosunun hisse senedi getirileri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla regresyon modellerinden yararlanılmıştır. Kasım 2000 ? Aralık 2007 dönemini kapsayan söz konusu regresyon modellerinde, İMKB Hisse Senedi Endeks Getirileri bağımlı değişken ve tüm menkul kıymet yatırım ortaklıkları iskontosunu temsil eden yatırım ortaklıkları ağırlıklı ortalama iskonto endeksi bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Analiz sonuçları, menkul kıymet yatırım ortaklıkları iskontosuyla temsil edilen yatırımcı duyarlılığının, hisse senedi getirilerini tahmin kabiliyetine az da olsa sahip olduğunu ortaya koymakla birlikte hisse senedi getirilerini, tek başına önemli derecede açıklayamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The closed-end funds shares have two values: The net asset value and the market value. The closed-end funds shares would be priced above or below the net asset value in the stock exchange. If the shares are priced below the net asset value, they are traded with discount. Otherwise, the shares are traded with premium. The closed-end fund discounts are perceived as an anomaly in finance literature. But, it?s assesed that the closed end fund discounts are rather because of the investor sentiment. İt?s also stated that the closed end fund discount which is one of the theories that tries to analyze the effect of the investor sentiment on the finance market is the representer of the investor sentiment. In this paper, the closed-end fund discounts and discount forms of the Turkish closed-end funds are analyzed. The aim of the paper is to analyze the effect of the investor sentiment which is represented by the closed-end fund discounts on the stock returns and its ability to forecast the stock returns. Regression models are used to analyze the the effect of the closed-end fund discounts on the stock returns. The above mentioned model is used over the period of November 2000 and December 2007. İMKB stock indices returns are treated as a dependent variable while the weighted average discount indices which represent the whole closed-end fund discounts are treated as an independent variable. To conclude, the result of this analyze states that the investor sentiment which is represented by the closed-end fund discounts slightly has the ability to forecast the stock returns, but it is inefficient to exspress it exactly.