İktisadi etkinlik açısından yenilenebilir enerji kaynakalarının fosil yakıtlar ile karşılaştırılması
Economical efficiency (benefits) of renewable energy in comparison with fossil energy sources
- Tez No: 261860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Enerjiye olan ihtiyaç hep vardı. İlkel toplumlarda gıdadan alınan enerji, varolmayı sağlarken, gelişmiş toplumlarda büyüme ve gelişmeyi sağlayan vazgeçilmez girdi niteliğindedir. Enerji ihtiyacı, nüfus artışı ve teknolojik gelişmelere paralel olarak artmaya devam etmektedir. Ülkelerin sanayileşmeleri fosil enerji kaynaklara dayanması, bu enerji kaynaklarının rezervlerinin tükenme sınırına yaklaşmasına ve sonucunda pahalaşmasına neden olmaktadır. Diğer yandan fosil enerji kaynakların yoğun kullanımı çevresel sorunlara yol açmaktadır. Enerji arz güvenliğini sağlamak amacı ile bir yandan fosil enerji kaynakların etkin kullanım yolları aranmakta, diğer yandan enerji çeşitliliğine gidilerek yenilenebilir enerji kaynaklarından daha kapsamlı yararlanma yolları araştırılmaktadır. Çoğu güneşten gelen yenilenebilir enerji kaynakları, tükenmez, çevreye dost ve gelecekte fiyat olarak rekabet edebilecek enerji kaynakları olmaktadır.Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarının üretim teknolojileri, dünyadaki uygulamaları ve üretim maliyetleri ele alınarak enerji güvenliğinin sağlanmasında hem gelişmekte olan hem gelişmiş ülkeler için önemi incelenmiştir. Fosil enerji kaynakları karşısında yerel enerji kaynağı olup enerji bağımlılığın azaltılması, uygun teknoloji kullanılmasında çevreye zararsız düşük maliyetli enerji kaynağı olabilecek durumundadır. Ülkelerin bu konuda yaptıkları araştırma ve geliştireme faaliyetleri, uluslararası işbirlikleri, kanuni düzenleme ve teşvikleri, artan enerji ihtiyacının karşılanmasını güvence altına almış olacaktır. Yenilenebilir enerji kaynakların önemi Türkiye de dahil bir çok ülke tarafından benimsenmekte veya adımlar alınmakta olup, zengin fosil enerji kaynak rezervlerine sahip ülkeler de farkına varmaktadır.
Özet (Çeviri)
There has been always need for energy. If in primitive communities energy from food was an element for lasting life, in modern societies it is an important input for developing and growing. Demand for energy increases according to increasing population and technological development. Because of industrialisation of all countries is based on using fosil energy sources, reserves of these energy sources are reaching to be exhausted what leads to rising of their prices. Besides intensive using of fossils causes negative impact on the environment. For this reason, to provide energy supply safety on the one hand efficient utilizing ways of energy sources that are fossil origin are searched, and on the other hand utilizing ways of renewable energy sources are searched more extensively. Renewable energy sources most of witch formed from sun are inexhaustible, non-polluting. In the future they can be price competitive against fossils.In this study, it is aimed to analyse importance of renewable energy sources for both developed and developing countries. For this renewable technology, global applications and generation cost were described. Renewables besides fossils are local energy sources, what gives an opportunity to decrease energy dependence. When using suitable technology renewables are promising to be cheap and environment friendly reliable energy. Research and development activity, law regulation and subsidise, international cooperation in this case will help to provide energy for increasing energy demand. Most of countries including Turkey are adopting renewables or making first steps on this way, even countries which have rich fossil reserves become aware of them.