Ekonomik entegrasyon teorisi çerçevesinde AB ve Latin Amerika entegrasyonlarının karşılaştırılması
A comparasion of EU integration and latin America countries integration on the basis of economic integration theory
  1. Tez No: 261867
  2. Yazar: EMİNE TAHSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL MANİSALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 479
Özet
Bu çalışmanın konusunu ekonomik entegrasyon teorisi oluşturuyor. Öncelikle ekonomik entegrasyonun teorisinin tanımı, içeriği ve gelişimi ele alınacaktır. Avrupa ve Latin Amerika'da süreç içinde ortaya çıkan belli başlı entegrasyonlar deneyimleri ele alınarak, ekonomik entegrasyon teorisi çerçevesinde tanımlanacaktır. AB entegrasyonu, LAFTA, MERCOSUR ve ALBA bu çalışmada ele alınan başlıca entegrasyon deneyimleridir. AB entegrasyon süreci ile Latin Amerika ülkeleri arasında farklı dönemlerde gerçekleşen entegrasyon deneyimleri arasındaki farklılıklar ve benzerlikler tartışılacak ve de ekonomik entegrasyon teorisinin ortaya çıkan sonuçları değerlendirilecektir. Statik ve dinamik analiz kapsamında ele alınan ekonomik entegrasyon teorisi ve bu yaklaşıma yönelik eleştirilere yer verilecek, kalkınma-entegrasyon ilişkisi analizi yapılan bir diğer temel başlık olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main title of this study is the economic integration theory. First of all in this study, basis and meaning of the economic integration, its scope and development would be defined. The main economic integration experiences in Europe and Latin America would taken into evaluation. European Union integration in Europe, LAFTA, MERCOSUR and ALBA in Latin America are the main economic integtration experiences that would be analysed. The differences and common points of these integration processes would be defined on the basis of economic integration theory. Addition to these the results of economic integration theory based on these experiences would be evaluated. Economic Integration theory on the basis of static and dynamic analysis, the main critiques based on this analysis and the resuts of economic integration applied within the country would be defined. The relationship between economic integration theory and economic development is another point that would be analyzed.