Türkiye-Almanya nakil vasıtaları ticaretinin ekonomik entegrasyon teorisi çerçevesinde analizi: 1969-2018 dönemi
The analysis of transportation vehicles trade between Turkey and Germany in the frame of economic integration theory: 1969-2018 period
- Tez No: 654592
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ekonomik entegrasyon arayışı, 2. Dünya Savaşı'nı takip eden dönemin ana karakteristiğidir. Bu dönemde temelleri atılan Avrupa Birliği, iktisat yazınında en önemli ekonomik entegrasyon uygulaması sayılmıştır. Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler, büyük ölçüde 1996'da Avrupa Birliği'yle tesis edilen gümrük birliği çerçevesinde şekillenmiştir. Sanayi devriminden en çok etkilen alanlardan biri olan nakil vasıtaları sektörü, 2. Dünya Savaşı sonrası dönemde hem Almanya hem de Türkiye için öncelikli bir üretim ve ticaret dalı olarak ortaya çıkmıştır. Ekonomiyle birlikte, teknolojiyi, siyaseti ve sosyolojiyi de dönüştüren bu sektördeki gelişmelerin etkileri, entegrasyon literatürünün sağladığı bilgiler ışığında izlenmiş ve yorumlanmıştır. Bu çalışmada, Türkiye ile Almanya arasındaki nakil vasıtaları ticareti 1969-2018 periyoduna ait veriler üzerinden analiz edilmiştir. Bai-Perron yapısal kıralma testi (2003), VAR'a dayalı Granger nedensellik testi, etki-tepki fonksiyonları ve varyans ayrıştırması yöntemleri kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Bulgular şu şekilde özetlenebilir: (i) 1971'de Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET), Türkiye lehine gümrük vergilerini ve miktar kısıtlamalarını tek taraflı kaldırdığında, Türkiye'nin Almanya'ya nakil vasıtaları ihracatında bir kırılma gözlemlenmemiştir. Buna karşın, (ii) 1996'da Türkiye, AB lehine gümrük vergilerini ve miktar kısıtlamalarını kaldırdığında, Türkiye'nin Almanya'dan satın aldığı nakil vasıtaları ithalatında bir kırılma gözlemlenmiştir. Ayrıca, (iii) ithalattan ihracata doğru tek yönlü ve negatif nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The quest for economic integration is the main characteristic of the period that followed the World War II. The European Union, the basis of which were laid in this period, is considered in the economic literature as the most important economic integration practice. Economic relations between Turkey and Germany, the largest economy of Europe, have mostly been shaped within the framework of the customs union with the European Union. The transportation sector, one of the sectors that has been primarily affected by industrial revolution, has emerged as a priviledged branch of business for both Germany and Turkey in the period after the World War II. The effects of developments in this sector, which has transformed technology, politics and sociology along with the economy, have been monitored and interpreted in the light of the information provided by the integration literature. In this study, the trade of transportation vehicles between Turkey and Germany has been analyzed through the data related to 1969-2018 period. The methods such as Bai-Perron structural break test, VAR Granger causality test, impulse-response functions, and variance decomposition analysis have been used. Findings can be summarized as: (i) There is no structural break in the time series of Turkey's transportation vehicles export on the date when the European Economic Community (EEC) abolished the tariffs and quotas on behalf of Turkey in 1971. Nonetheless (ii) there observed a structural break in the time series of Turkey's transportation vehicles import on the date when Turkey abolished the tariffs and quotas on behalf of European Union (EU) in 1996. Moreover (iii) one-way and negative causality relationship from import to export has been determined.