Effects of international fragmentation of production on exports and imports: A comparative study of EU 15 and Turkey
Üretimin uluslararası anlamda parçalanmasının ihracat ve ithalata olan etkileri: AB 15 ülkeleri ve Türkiye'ye ilişkin karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 261868
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son dönemlerde küreselleşmenin bir getirisi olarak, uluslararası ticarete ilişkin rakamsal değerlerde ve bu değerlerin ülke bazında dağılımında ciddi değişiklikler meydana gelmektedir. Nihai ürünlerin yanısıra işleme amaçlı olarak ithal ya da ihraç edilen ürünlerin ticaretinde meydana gelen artışlar, uluslararası anlamda üretimin parçalanması sürecinin bir sonucudur.Bu sürecin her ülkedeki gelişimi, hem maliyetle ilgili nedenlere hem de ülkelere özel şartlara bağlı olarak değişmektedir. Ülkeler, uyguladıkları çeşitli politikalarla bu süreci hızlandırabilmektedir.Uluslararası anlamda üretimin parçalanması sürecinin ülke ekonomileri üzerinde çeşitli etkileri iki ana bölümde incelenebilir: iş piyasaları üzerindeki etkileri ve ticaret akımları üzerindeki etkileri.Üretim süreçlerindeki değişimlere paralel olarak uluslararası ticaret süreçlerinde de değişiklikler meydana gelmektedir. Dikey ticaret olarak da adlandırılabilecek olan bu ticaret ile dahilde ya da hariçte işleme amaçlı ticaret rakamlarında artışlar olmaktadır.Ülke bazında, uluslararası anlamda üretimin parçalanması sürecine yatkınlık indeksi olarak nitelendirilebilecek bir indeks yardımıyla, dahilde ya da hariçte işleme süreçlerinde gelinen nokta hesaplanabilmektedir.Bunun için ithalat ve ihracata ilişkin rakamsal değerlerin işleme amaçlı ticaret anlamındaki ayrımına gereksinim duyulmaktadır.Bu ayrımda veriler, AB 15 ülkeleri ve Türkiye için mevcuttur. İlgili indeks ve veriler yardımıyla AB 15 ülkeleri ve Türkiye için uluslararası anlamda üretimin parçalanması sürecine yatkınlık indeksleri hesaplanmıştır.Buna gore, özetle:·AB, işleme amaçlı ticarette ön plana çıkan bir bölge değildir.·AB 15 ülkeleri arasında ve sektörler bazında dahilde ve hariçte işleme rejimlerinin yaşanma yoğunluğunda farklılıklar göze çarpmaktadır.·Türkiye, işleme rejimleri, özellikle de dahilde işleme rejimi anlamında ciddi bir ilerleme içindedir. Özellikle 2000 senesinden sonra bu artış trendi hızlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, as an outcome of globalization, the figures related to international trade and composition of these figures among countries has been changing. The changes in the final trade and processing trade figures are resulting from international fragmentation of production.The development of international fragmentation of production process changes depending on the cost related and country related factors. The countries can fasten this process through policies implemented.The effects of international fragmentation of production on economy can be divided into two: effects on the labor market and effects on the trade flows.Some changes in the international trade processes occur in parallel with the changes in the production processes. Due to this trade type which can be called processing trade, increases might emerge within the inward processing or outward processing figures.Through the index of relative revealed propensity to fragment production internationally, the levels of the countries in terms of inward processing and outward processing trade can be calculated.For this calculation the trade data in final and processing trade distinction is required. This data is available for EU 15 countries and Turkey.According to the calculation of the index of relative revealed propensity to fragment production internationally for EU 15 and Turkey:·EU does not seem as a destination of processing trade.·There are differences in EU 15 among countries and sectors in terms of inward processing trade and outward processing trade development.·Turkey reveals an increasing propensity to fragment production internationally since year 2000.