Cross country analysis of international trade structure of Turkey in automotive parts industry
Türkiye otomotiv parça endüstrisindeki uluslararası ticaret yapısının ülkeler arası karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 280098
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dünya ekonomilerindeki küreselleşmeden once uluslararası ticaretin yapısı genel olarak farklı ülkeler arasındaki farklı endüstrilerin ürettikleri homojen malları kendi aralarında ihraç ve ithal etmelerine dayalı tıpkı otomotiv endüstrisi ile tarım endüstrisi arasındaki ticaret gibi endüstriler arası ticaret geçerliydi. Küreselleşmenin ilk aşamalarında bu endüstriler arası ticaret bir ülkedeki nihai ürün sektörü ve diğer ülkedeki ara malı sektörünün birbiriyle aynı endüstri içindeki ticareti, tıpkı aynı ana sanayi içerisinde bulunan otomotiv ürünleri endüstrisi ve oto yan sanayii arasındaki ticaret gibi genişledi. Günümüz ekonomilerinde küreselleşme uluslararası ticarete, uluslarası ticaretin yapısının endüstri içi ticaretten ticaretin farkıl ülkelere ait aynı endüstriler arasında yapıldığı endüstriler arası ticarete kaydıran bir katkıda bulundu Endüstri içi ticaret yada diğer adıyla üretimin parçalanması, farklılaştırılmış üretim süreçlerinin dünya üzerinde en çok kar getiren yerlerde üretim yapılmak üzere üretimin farklı aşamalara ayrılmasıdır. Üretimin parçalanması üretimin dikey parçalanması ve üretimin yatay parçalanması olmak üzere iki çeşittir. Üretimin dikey parçalanması yada dikey endüstri içi ticaret, ülkeler arasında kalite bakımından farklılaştırılmış ara malların iki yönlü ticaretidir. Üretimin yatay parçalanması yada yatay endüstri içi ticaret, tıpkı küçük radyatörlerle büyük radyatörlerin ihraç ve ithali örneğindeki gibi, ülkeler arasında kalite dışındaki özellikler bakımından farklılaştırılmış ara malların iki yönlü ticaretidir.Bu olgu otomotiv sektörü spesifik olarak da oto yan sanayii için incelenecektir. Bu inceleme için teorik çerçeve bir Neo-Heckscher-Ohlin modeldir Neo-Heckscher-Ohlin model olası üretim yerlerindeki faktör yoğunluğu ve dikey parça üretimi arasındaki bağlantıyı inceleyen bir uluslararası ticaret modelidir.Bu çalışmada iki soruna odaklanılmaktadır. Birincisi, Türkiye'nin oto yan sanayiindeki uluslararası ticaretinin yapısının tespit edilmesidir. Bu tespit dikey endüstri içi ticaret denilen üretimin dikey parçalanmasına verilen özel bir vurgu ile yapılmaktadır. Ayrıntılı istatistikler, toplam ihracat ve ithalatın tüm sektör içindeki azalan payına rağmen, otomotiv parçaları ve bileşenleri ticaretinin hem toplam ihracat hem de toplam ithalat değerlerinde bir artma eğilimi olduğunu göstermektedir. Bu da Türkiye'nin oto yan sanayiindeki uluslararası ticaretinde endüstri içi ticaretin evrimini çalışmak için bir önemli bir gerekçe vermektedir. Ayrıca, Türk oto yan sanayii için, Türkiye ve Türkiye'nin en yüksek ticaret hacmine sahip olduğu otuz ülke arasındaki endüstriler arası ticaret, yatay ve dikey endüstri içi ticareti HS-88 6 haneli sanayi düzeyinde hesapladık. Böylece Türk oto yan sanayiindeki ticaretin dikey endüstri içi ticarete yakınlaştığını gördük.İkinci sorun, teorik bir model oluşturmak ve aynı zamanda Türkiye'nin oto yan sanayiinde dikey endüstri içi ticaretin önemli belirleyicilerini bulmak için bir ekonometrik model kurmaktır. Teorik ve ampirik modeller için kullanılan çerçeve Neo-Heckscher-Ohlin modeldir.Hesaplama sonuçlarına göre, ortalama yabancı yatırım ve ortalama tarifenin dikey endüstri içi ticaret üzerinde negatif ve önemli bir etkiye sahip olduğu bulundu. Ayrıca, Türkiye ve partner ülke arasındaki fiziksel sermaye farkındaki artışın dikey endüstri içi ticareti azaltmasına rağmen, Türkiye ve partner ülke arasındaki beşeri sermaye farkındaki artış dikey endüstri içi ticareti arttırmaktadır. Bu dikey endüstri içi ticaretteki kalite farklılaşmasının sadece Türkiye ve partner ülke arasındaki beşeri sermaye farkından kaynaklandığı anlamına gelmektedir. Fiziksel sermaye ise diğer ülkelerde de aynı teknolojik yapıları ve üretim üslerini kurabilmek için karlı bir durumun oluştuğu şekilde hem Türkiye hem de partner ülkede benzer olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Before the globalization in the world economies, the type of international trade was mainly inter industry trade in which different industries in different countries export or import homogenous goods to/from each other as in the example of the trade between automotive industry and agriculture industry. At the initial stages of globalization, this inter industry trade expanded in a way that final product sector in a country and intermediate product sector in another country started to trade with each other in the same industry as in the example of inter industry trade between automotive goods industry and auto parts industry. The globalization of today?s economies has contributed to the international trade in a way that the type of the structure of the international trade shifted from inter-industry trade to intra-industry trade in which trade occurs in same industries in different countries. Intra-industry trade or fragmentation of production by other words is the separation of production where differentiated production processes are allocated according to the most profitable condition in the globe. There are two different kinds of fragmentation of production as vertical fragmentation of production and horizontal fragmentation of production. The vertical fragmentation of production or the vertical intra-industry trade is the exchange of intermediate goods of differentiated qualities between countries. The horizontal fragmentation of production or the horizontal intra-industry trade is the exchange of differentiated intermediate goods but other than the quality differentiation such as the exchange of small radiators for large radiators between countries. This study addresses this issue for the automotive sector and specifically in the auto parts sector. For this research the theoretical framework is the Neo-Heckscher-Ohlin model which examines the link between the factor intensity in possible production locations and the vertical fragmentation of production.There are two issues focused on in this study. The first one is the detection of common situation in the international trade structure of auto parts industry in Turkey with special emphasis given to the vertical fragmentation of production in the name of vertical intra-industry trade. Descriptive statistics show that even the decreasing share of total exports and imports, there is an increasing trend in total values of both exports and imports of automotive parts and components trade which gives a rationale for studying the evolution of intra-industry trade in Turkey?s international trade. Moreover, we computed the inter-industry trade, horizontal and vertical intra-industry trade for Turkish automotive parts industry at the HS-88 6-digit industry level between Turkey and thirty countries that Turkey has the highest trade volume for the period between 1989 and 2009. We showed that trade in Turkish automotive parts sector converges to vertical intra-industry type.The second issue is to explain this issue by constructing a theoretical model and also by performing an econometric analysis to find out the significant determinants of the vertical intra-industry trade in the automotive parts industry of Turkey consisted with the Neo-Heckscher-Ohlin model.Our estimation results reveal that average foreign investment and average tariff have negative significant effect on vertical intra industry trade. Despite the increase in difference of physical capital between Turkey and the partner country decreases vertical intra-industry trade, the increase in the difference of human capital between Turkey and the partner country increases vertical intra-industry trade. This means that for the quality differentiation in vertical intra-industry trade is only captured by human capital differentiation, but, the physical capital should be similar in both Turkey and the partner country in order to establish the same technological structures and production bases in other countries in which profitable condition exists.