Beşeri sermaye ve bilgi ekonomisinin iktisadi kalkınmadaki önemi: Türkiye üzerine bir uygulama
The importance of human capital and knowledge economy for economic develeopment: An analysis on Turkey
  1. Tez No: 261887
  2. Yazar: HATİCE ŞEHİME ÖZÜTLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Tarım toplumu, sanayi toplumu ve son olarak da bilgi toplumu olarak adlandırılan ekonomik yapılar insanlığın ekonomik tarihinin 21. yüzyıla kadar geçirdiği üç önemli ekonomik dönüşümü tanımlamaktadırlar. Yaşanan ilk iki dönüşüm sürecini temsil eden tarım ve sanayi toplumlarında doğal kaynaklar ve fiziki sermaye iktisadi gelişmenin temel dinamikleri olarak kabul edilmekteyken insani hüner ve beceriler bu süreci verimli kılabilecek birer unsur olarak değerlendirilmekteydiler. Ancak, 20. yüzyılın ikinci yarısının ardından temellerinin oluşmaya başladığı kabul edilen bilgi ekonomisinin gelişimiyle birlikte, insani hüner ve becerilerin tamamı bir sermaye olarak değerlendirilmeye başlanmış ve bu çerçevede beşeri sermaye kavramı bu ekonomik düzendeki temel üretim faktörü olarak kabul edilmiştir. Çalışmada bu gelişim süreci dikkate alınarak, değişen iktisadi gelişme koşulları beşeri sermaye ve bilgi ekonomisi arasındaki ilişki aracılığıyla incelenmeye çalışılmıştır. İlk bölümde beşeri sermaye ve bilgi ekonomisi kavramları incelendikten sonra, ikinci bölümde beşeri sermaye ve bilgi ekonomisinin iktisadi kalkınma sürecine hangi yollardan katkı sağladıkları konusu ele alınmıştır. Son bölümde ise, Türkiye'nin beşeri sermaye yapısı ve bilgi ekonomisine olan yakınlığı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The economic structures called as agricultural society, industrial society and knowledge society define the three important conversions of the economic structure of the economic history of humanity's until 21st century. In agricultural and industrial societies which represent the first two conversions of the economic structure, physical capital and natural resources were considered as the fundamentals of the economic development while human rights and abilities were just considered as some auxiliary elements. But after the second half of the 20th century, when the basic acceptance of the knowledge economy started to occur, all of the human skills and abilities were started to be considered as a capital named as human capital and in this context human capital started to be considered as the basic production factor in the new economic order. In this study these changing development process of the economic development conditions were reviewed by taking into account the relationship between human capital and the knowledge economy. After explaining the concept of human capital and knowledge economy in the first part, the ways that how human capital and knowledge economy contribute for the economic development are studied in the second section. And in the last part of the study, the structure of the human capital and the proximity to the knowledge economy for Turkey tried to be determined with social and economic datas.