Çağdaş iktisat okullarının emek piyasalarına yaklaşımı ve Türkiye'de emek piyasasının yapısı
The approaches of modern economic schools to labour market and the structure of labour market in Turkey
  1. Tez No: 261896
  2. Yazar: YILMAZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Son yıllarda işsizliğin ulaştığı boyutun önemi konusunda iktisatçılar genel olarak hemfikirdir. Ancak işsizlik sorununun nedenleri konusunda ve dolayısıyla işsizliği azaltmak için uygulanması gereken politikalarla ilgili olarak farklı görüşler söz konusudur. Çalışmanın ilk iki bölümünde, bu farklı görüşler iktisat okullarının emek piyasalarına ilişkin teorileri analiz edilerek ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Türkiye'de emek piyasasının yapısı, arz ve talep yönleriyle incelendikten sonra, ücret belirleme mekanizması ve emek piyasasının esnekliği tartışmaları üzerinde durulmuştur. Aynı bölümde işsizliğin boyutları ve nedenleri de ayrıntılı olarak irdelenerek Türkiye'de işsizlikle mücadele için politika önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although economists have consensus on the importance of the unemployment problem, there are many different opinions on causes and policy suggestions for the solution of the problem. In the first two parts of this study, these opinions are discussed by considering the labour market theories in economic thought. The third part of this study investigates the wage determination mechanisms and elasticity of labour market in Turkey for both supply and demand sides. It is also discussed the size of unemployment and policy recommendations for struggling with unemployment.