Servetin yaygınlaştırılması politikaları açısından anonim şirketler ve Türkiye örneği
Joint stock companies within the contex of politics about spreading of wealth and Turkey
  1. Tez No: 261922
  2. Yazar: MİHRİCAN ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALPASLAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Anonim şirket, ulusal düzeyde serveti yaygınlaştırma politikaları açısından ele alınabilecek en önemli araçlardan biridir. Küçük tasarrufları bir araya getirerek büyük yatırımlara girişmesi ve hisse senedi sahipliği yoluyla mülkiyeti yaygınlaştırması anonim şirketlerin bu kapsamda sahip olduğu iki temel özelliktir.Bu çalışmada ilkin ?servet? ikinci olarak ?anonim şirket? kavramlarına, ardından her iki kavram arasındaki ilişkiye değinilmiştir. Son olarak ise, anonim şirketlerin serveti yaygınlaştırmadaki rolü Türkiye düzeyinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Joint stock company is one of the instruments, that is avaiable to be discussed within the contex of politics about spreading of wealth at national level. Making investments as gathering small savings and spreading property through ownership of the company stocks are two main characteristics of these companies.In this study at first, ?wealth? secondly ?joint stock company?, than the connection of these two concepts are discusses. At last, the roles of joint stock companies about spreading of wealth are analysied at the Turkey level.