Türkiye'de dalgalı döviz kuru politikası uygulamasında yerli paranın değerlenmesinin dış ticaret dengesine etkisi
The effect of valuation of local currency over balance of trade in implementing the policy of fluctuating exchange rate in Turkey
  1. Tez No: 261920
  2. Yazar: FATMA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Döviz kuru politikaları döviz kurlarının belirlenme yöntemini ifade etmekte olup, izlenen kur politikaları çerçevesinde döviz kurunda meydana gelen değişimler yerli paranın değerine, cari işlemler dengesine ve ekonomik istikrara etki etmektedir. Bu çalışmada Şubat 2001'den günümüze uygulanan dalgalı döviz kuru politikasının yerli paraya gerçek değerini kazandırıp kazandıramadığı ve dış ticaret dengesinin yerli paranın değerinden nasıl etkilendiği sorularına cevap aranmıştır. Bu amaçla konuyla ilgili kaynaklar derlenmiş, yerli paranın değerinin tespiti için TCMB'nin 1995 bazlı reel efektif döviz kuru endeksi ÜFE ve TÜFE bazında incelenerek yorumlanmış ve endeks verileri dış ticaret dengesi verileriyle grafiksel olarak ilişkilendirilmiştir. Yapılan bu iktisadi analizle Türkiye'de dalgalı döviz kuru politikasının yerli paraya gerçek değerini kazandırmada başarılı olamadığı ve yerli paradaki değerlenmenin dış ticaret dengesini olumsuz yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Exchange rate policies formulate the method of determining exchange rates and the changes in exchange rate within the frame of rate policies influence local currency, current accounts balance and economic stabilization. In this study, the answers for the questions whether fluctuating exchange rate implemented from 2001 up to now has added value to the local currency and how balance of trade is influenced by the value of local currency have been sought. References have been complied for that purpose and real effective exchange rate of Central Bank of the republic of Turkey based on 1995 have been analyzed and commented based upon PPI and CPI so as to determine the value of local currency and index data have been identified with balance of trade data graphically. With this economic analysis, it has been made out that fluctuating exchange rate implemented in Turkey have not succeeded in terms of adding value to the local currency and valuation of local currency have influenced balance of trade in a negative way.