Uluslararası finans merkezleri, ülke ekonomilerine etkileri ve İstanbul'un potansiyeli
International financial centres, the effect of country and the İstanbul's economic potential
- Tez No: 261936
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM ALKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Küresel krizin yaşandığı günümüzde likiditenin odağı konumunda bulunanfinans merkezleri, her türlü finansal hizmeti diğer profesyonel destek hizmetler ilebirlikte, düşük işlem maliyetiyle ve en kaliteli şekilde vermektedir.Eldeki kısıtlı bilgiler çerçevesinde yapılan çalışma ve değerlendirmelerde FinansMerkezleri olarak; Londra, New York, Hong Kong, Singapur, Zürih, Tokyo, Şikago,Şanghay, Frankfurt, Paris, Dubai, Dublin, Madrid, Mumbai, Cayman Adaları, Bahreyn,Bahamalar'ın tarihi, oluşumu, finansal piyasaları, ülke ekonomilerine etkileriincelenmiş mevcut durumları göz önünde bulundurularak gelecekteki pozisyonlarıhakkında öngörülerde bulunulmaya çalışılmıştır.Bu çalışmada İstanbul'un durumu değerlendirilmiş, Uluslararası finans merkeziolarak potansiyelinin bulunup bulunmadığı sorgulanmış ve İstanbul'un öncelikli olarakbölgesel finans merkezi olması kanısına varılmıştır. Bu konumuna gelindikten sonrapotansiyeli arttırılarak Uluslararası Finans Merkezi olabileceği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The financial centers which are in the position of liquidity?s focus in the periodof global economic crisis, provide all kinds of financial services with low transactioncost and the best quality as well as the other professional support services.With the limited information on the hand, the history, evolution, financialmarkets, impacts on the nation?s economy of London, New York, Hong Kong,Singapore, Zurich, Tokyo, Chicago, Shanghai, Frankfurt, Paris, Dubai, Dublin, Madrid,Mumbai, Cayman Islands, Bahrein, and Bahamas as financial centers are observed andby considering their current position tried to predict about their position in the future.In this study, Istanbul?s position is evaluated and examined whether or not it hasa potential as an International Financial center. Consequently, decided that as a priorityit should be a regional financial center. After all, concluded that when it meet thecondition of regional financial center, it could reach the position of InternationalFinancial Center by increasing its potential.