Kimlik ve yurttaşlık tartışmalarında Avrupa kimliği ve Avrupa Birliği yurttaşlığı
European identity and European Union citizenship in identity and citizenship discussions
  1. Tez No: 261935
  2. Yazar: EMİNE ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışması kimlik ve yurttaşlık tartışmaları çerçevesinde Avrupa kimliği ve Avrupa Birliği yurttaşlığını ele almaktadır. Avrupa kimliği tanımlanırken genel itibariyle bir kimliği tanımlamada başvurulan coğrafya, ırk, dil, din gibi unsurların kullanımı söz konusu olmaktadır. Ancak Avrupa kimliği sadece bu unsurlara dayalı bir aidiyet sağlayabilmiş değildir. Avrupa kimliğinin temellerini sorgulayan bu çalışma, politik unsurların da bu kimliğin inşa sürecine dâhil edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Avrupa kimliğinin politik bağlamda ele alınması ise Avrupa Birliği yurttaşlığına tezahür edecektir. Bu açıdan söz konusu Avrupa kimliğinin Birlik yurttaşlığına nasıl bir içerik sağladığını sorgulayan çalışma, Avrupa Birliği yurttaşlığı konusunda geçmişten gelen yurttaşlık anlayışlarının yanında, günümüzde Birlik yurttaşlığı için açılım oluşturabileceği ileri sürülen çokkültürlülük ve anayasal yurttaşlık kavramlarını incelemiştir. Bu noktada ne yurttaşlık kavramını şekillendiren farklı anlayışların, ne tüm yurttaşların ortak bir Avrupa politik kültüründe birleşmesini öngören anayasal yurttaşlık kavramının, ne de farklılıkların bir aradalığına işaret eden ve kültürel kimlik taleplerinin sadece kişisel değil kamusal düzeyde de tanınmasını içeren çokkültürlülük modelinin tek başına Birlik yurttaşlığının içini dolduramadığı izlenmiştir. Bir Avrupa kimliğinin sağlanamamış olması Birlik yurttaşlığının da uluslarüstü bir aidiyet yaratacak yönünün ortaya çıkmasını engellemektedir. Bu sebeple Birlik kimlik ve kültür politikalarına önem vermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study addresses European identity and European Union citizenship within the framework of identity and citizenship discussions. Factors such as geography, race, language and religion referred to in description of an identity are used when describing European identity. However, the European identity hasn?t been able to provide a sense of belonging based only on these components. This study, which questions the foundations of European identity, emphasizes that political factors must also be included in the building process of the identity. Examination of the European identity in the political context will manifest itself in the European Union citizenship. From this perspective, the study, questioning with what kind of a content European identity has provided the concept of Union citizenship, analyses the concepts of ?multiculturalism? and ?constitutional patriotism?, which are suggested to be suitable for providing new aspect to the European Union citizenship today in addition to the earlier conceptions of citizenship for the European Union. At this point, it was observed that neither different perceptions shaping the concepts of citizenship, nor the concept of constitutional patriotism which envisages unification of all citizens in a common European political culture, nor the multiculturalism model which points out to the coexistence of differences and suggests that cultural identity claims must be recognized not only in personal but also in the public context, could suffice to identity the concept of Union citizenship.The failure in ensuring a European identity prevents the emergence of an aspect of Union citizenship which would create a suprational state of belonging. Therefore, the Union attaches importance to identity and cultural policies.