Dünyada ve Türkiye'de bireysel bankacılığın gelişimi, nedenleri ve bankacılık sektörü açısından oluşturduğu riskler
Why in the world and Turkey, development of retail banking and banking sector risk in newly formed in
  1. Tez No: 261937
  2. Yazar: RABİA SALİHA TUTCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM ALKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüz ekonomisinde özel sektör bileşenlerinden başta işletmeler olmak üzere müşteri memnuniyeti odaklı kaliteli hizmet ve araçların üretimi arayışı söz konusudur. İşletmelerin rekabet ortamında ve değişen dünya koşullarında başarılı olabilmeleri yenilik (inovasyon) kavramının doğru algılanması ve uygulanmasına bağlıdır. İşletmelerin bu sayede yenilikçi örgüt yapılarından ve yenilik stratejilerinden en uygun olanını seçebilmeleri gerekir.İşletmeler yeni bilgi teknolojilerini hızla kullanarak, küreselleşmenin bir gereği olan sürdürülebilir rekabet avantajını sağlamak amacıyla gerek ürün gerekse hizmet üretiminde sürekli yapılması gereken yeniliklere önem verilmiştir.Hizmet işletmeleri kendi alanlarında daha iyi müşteri değeri yaratabilmek ve rekabet üstünlüğü sağlayabilmek için çeşitli yöntemler kullanmaktadırlar. Hızla değişen bilginin ve teknolojinin rekabet üstünlüğü sağlamada avantaj olarak kullanılabilmesi için hizmet işletmelerin yenilik yönetimini de başarıyla yönetebilmeleri önemli hale gelmiştir.Türkiye'de hizmet sektöründe yer alan ve çağın yeniliklerine en kısa sürede adapte olan sektör denilince bireysel bankacılık akla gelmektedir. Aşırı rekabet ortamı hizmetin bir bankadan diğer bankaya kıyasla daha iyi olmasını gerektirmektedir. Yenileme uygulamaları da mevcut sektör için bu sebeple kaçınılmazdır.Bu çalışmada, dünyada ve Türkiye'deki bireysel bankacılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin hangi yenilikçi adımları izlediği, hangi uygulamaların yaygınlaştırıldığı, bankaları bu uygulamaya iten nedenlerin neler olduğu, bu hizmetlerden yararlananların söz konusu uygulamaların hangi noktasında bulundukları konusu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Particularly, enterprises among the components of private sector in today's economy of Turkey are in quest of service of high quality focused on customer satisfaction and products of this service. The achievement of the enterprises under the conditions of a competitive and changing world is dependend on the perception and practice of innovation. Hence, these enterprises should select the most appropriate one among the innovative organizational structures and strategies.Using innovative information technologies, it has been focused on that there are dynamic innovations which are to be realized during the production of services in order to provide an advantage of continuous competition, a necessity of globalization.Enterprises of service use various methods in order to be capable of creating a better customer valuation and achieving the competitive superiority. It has been important that these enterprises could manage the innovation policy so that rapidly changing information and technology could be used as an advantage in acquirement of competitive superiority. As the sector, a acomponet of the service sector, adapting to the innovations of the ageas soon as possible, initially does retail banking come to minds. Extreme competitive environment requires that the service be better in a bank than that of another one. Therefore, innovative applications are inevitable for the existing sector.In this study, which innovative steps the enterprise in the retail banking sector takes, which applications have been enhanced, which causes has leaded to that the banks have begun using retail banking services, which point of this application those making use of these services stand have been explained.