Son düzenlemeler çerçevesinde Türkiye finansal piyasaları
Turkish financial markets within the frame of last regulations
- Tez No: 381370
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN CANSIZLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Finansal sistemin ülke ekonomileri üzerinde birçok etkisi bulunmaktadır. Yapılan çalışmada finansal sistemin; ekonomi üzerindeki olumlu veya olumsuz etkilerinin neler olabileceği, ekonomi üzerindeki üstlenmiş olduğu görevler ve işleyişinin nasıl gerçekleştiği konusunda bilgiler bulunmakta olup; dünya genelinde yaşanan serbestleşme akımları sonucu finansal bakımdan gelişmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi veya ekonomik büyümenin finansal gelişme üzerindeki etkisi, finansal bakımdan gelişmenin nasıl gerçekleştirilebileceği ve unsurlarının neler olduğu ve finansal gelişme sonucunda sürekliliğinin sağlanmasında nelerin yapılması gerektiği konuları üzerinde araştırma yapılmıştır. Bunun yanında finansal krizleri doğuran nedenler ve sonuçları, Türkiye finansal krizleri, finansal istikrarın önemi ve sağlanması için yapılan ve yapılması gereken çalışmalar, Basel uzlaşıların ortaya çıkışı ve gelişimi, finansal hizmetlere erişim ve kullanımının olumlu etkileri ve göstergeleri, önündeki engeller ve artırma yolları ile dünya ve Türkiye'deki mevcut durumu, Türkiye'de finansal eğitim seviyesi, faaliyetleri ve finansal okur-yazarlık düzeyi ile artırma yolları ve finansal tüketicilerin korunması için yapılması gerekenler hakkında görüşler yer almaktadır. Ayrıca finansal piyasaların Türkiye'deki gelişim süreci ve günümüzdeki durumu ile yaşanan gelişmeler ve Türkiye finansal piyasaların değerlendirilmesi, getirilen yasal ve idari düzenlemeler, uygulanan politikalar, finansal araçların bilinirliliği ve algısı, Bireysel Emeklilik sistemi ve yapılan değişiklikler ile mevcut durum, Bireysel katılım Sermayesi Sisteminin gelişim süreci, amacı, işleyişi ve mevcut durumu, Kira sertifikasının ortaya çıkışı, özellikleri ve Türkiye uygulaması üzerinde değerlendirmelerde bulunulmuştur. Uluslararası finans merkezlerinin gelişimi ve etkileri, uluslararası endeksler ile Türkiye'nin değerlendirilmesi, İstanbul Finans Merkezi projesinin ortaya çıkışı ve günümüze kadar yürütülen faaliyetler, İstanbul'un rakipleri ile kıyaslanması, artıları ve eksileri ile İstanbul'un finans merkezi haline gelebilmesi için öneri ve eleştirilerde bulunulmuş olup İstanbul'un ilerleyen yıllarda istenilen hedef doğrultusunda çalışılması halinde bölgesel daha sonrada uluslararası finans merkezi haline gelebileceği anlaşılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Finansal Sistem 2. Finansal Piyasalar 3. Finansal Gelişme 4. Türkiye Finansal Piyasaları 5. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi
Özet (Çeviri)
Financial system has many impacts on national economies. In the study, there are data about possible positive or negative effects of financial system on the economy; duties undertaken by financial system on the economy and the mechanism of financial system. Research has done on the topics of effects of financial growth on economical growth according to global liberalization or effects of economical growth on financial growth, methods and elements of financial growth and musts to maintain sustainability after financial growth. There are opinions about causes and effects of financial crises and Turkey's financial crises; importance of financial stability and practices done and should be done to maintain it; occurence and improvement of Basel consensus' ; positive effects of access to and use of financial services and its indicators; obstacles and ways to extend; current status in the World and Turkey, financial education level and activities in Turkey and level of financial literacy and ways to increase it and do's about protection of financial consumers. In addition, some evaluations have been done about development process of financial markets in Turkey, current situation and developments; evaluation of Turkish financial markets; legal and administrative regulations made; policies being implemented; awareness and perception of financial tools; personal pension system and changes done, current situation; development process and aim of personal participation fund; establishment of lease certificate, its features and implementation of it in Turkey. Some evaluations have been done about process of financial market in Turkey and developments with its statue, evaluation of Turkish financial market, enacting laws both legal and governmental, implementing policy, awareness of financial tools and its sense, individual annuity insurance and present change situations about it, present situation, functioning, process and aim of individual participation fund, coming into view of lease certificate; its features and implementation of it in Turkey. There have been criticism and suggestions about the improvement of international financial centers and its effects, evaluation of Turkey with international index, coming up of Istanbul Financial Center Project and the activities done till now, comparing Istanbul with its opponents, trying to make Istanbul a financial center with its both negative and positive sides. It has been understood that if something parallel is done with the target to improve Istanbul first regional and later on international, it will be an important financial center soon. Key Words 1. Financial System 2. Financial Markets 3. Financial Development 4. Turkish Financial Markets 5. Istanbul International Finance Center