Doğrudan dağıtımla mağaza zinciri oluşturma ve kuyumculuk sektöründe örnek bir vaka çalışması
Developing store chains through direct distrinution and a study in jewellery sector
  1. Tez No: 261938
  2. Yazar: FERİHAN ADALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN ÖZTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüz iş dünyasında giderek daha çok sayıda üreticinin perakendeciliğe de başladığını ve mağazalar açarak müşterilere hizmet sunduğunu yada birçok perakendecinin aynı zamanda üretici haline geldiğini görmekteyiz. Tedarik zincirinde ileri ve geri yönlü bütünleşme olarak tanımlanan bu hareketlerle şirketler rekabet üstünlüğü sağlamayı amaçlamaktadırlar.Pazarlama biliminin dört ana unsurundan biri olan dağıtım üretilen ürün ve hizmetlerin nihai tüketiciye iletilmesi görevini yerine getirmektedir. Hedef müşterilerin ürün veya hizmetle karşılaştıkları bu nokta şirketin başarısı için önemli bir kriterdir. Ürün ve şirketin özelliklerine bağlı olarak firmalar dağıtım fonksiyonlarını kendilerinin üstlenmesini tercih edebildikleri gibi, bu işlevleri konunun uzmanı sayılan üçüncü kurumlara devretmeyi de tercih edebilmektedirler.Bu araştırmada, dağıtım ve perakendecilik işlevlerini kendileri yerine getirmeyi seçmiş firmaların bu kararını etkileyen sebepler ve bunun sonucu olarak karşılaştıkları sonuçların incelenmesi hedeflenmiş ve kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In contemporary business world we face many producers becoming retailers and serve customers in stores and many retailers start production of the goods they are selling. This is named vertical and horizontal intergration in supply chain management. By doing so, companies are aiming to gain competetive advantage over their rivals.One of the four major elements of marketing, distribution transmits products and services from producers to the final customer. As it is the meeting point of the target customers, it is highly crucial for the success of the companies. Depending on the propoerties of the company and product, firms may prefer to assume distribution role in house, or outsource it to third parties who has expertise on the subject.This research aims to study the companies who have choosed to commit distribution in house and have their own store chains. Reasons that may lead them to do so and the results of their policy is aimed to be analyzed. Also, a company operating in jewellery sector who owns its own chain and does distribution directly is analyzed.