Ege Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü İngilizce hazırlık sınıflarında uygulanan yazma dersi programının değerlendirilmesi
Evaluating the writing program being implemented at preparatory classes in E.U. Foreign Languages Department
- Tez No: 261945
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT KÖMLEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, öğrencilerin, yazma dersini veren öğretim elemanlarının ve yazma komitesi üyelerinin Ege Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Regular grupta uygulanan yazma dersi programının hedef, içerik, öğrenme-öğretme süreçleri, değerlendirme boyutlarına ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır.Araştırma, daha önceki öğretim yıllarında İngilizce hazırlık sınıfında Regular grupta öğrenim görmüş, Edebiyat Fakültesi'nin İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mühendislik Fakültesi'nin Kimya Mühendisliği, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin İngilizce İşletme, İktisat ve Uluslararası İlişkiler Bölümlerinin 2., 3. ve 4. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerden, 2008?2009 öğretim yılında, Ege Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde, İngilizce Regular grupta öğrenim gören tüm öğrencilerden, Regular grupta Yazma dersi veren tüm öğretim elemanlarından ve Yazma dersi komitesi üyesi olan öğretim elemanlarından elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel ve nicel yöntemlerin beraber kullanıldığı karma bir strateji kullanılmıştır. Bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin, hazırlık sınıfı öğrencilerinin, Yazma dersi veren öğretim elemanlarının, Yazma komitesi üyelerinin programla ilgili görüşlerini almak için görüşme formları kullanılmıştır. Hazırlık sınıfı öğrencilerinin programla ilgili görüşlerini almak için hazırlanan anket kullanılmıştır. Araştırmanın nitel ve nicel verileri analiz aşamasında birleştirilmiştir.Araştırma bulguları, hem hazırlık sınıfı öğrencilerinin, hem bölüm öğrencilerinin hem de öğretim elemanlarının ortak görüşü olarak yazma becerilerinin kısmen de olsa kazanılmış olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin, öğretim elemanlarının, hatta komite üyelerinin, Yazma dersinin hedeflerinin ne olduğuyla ilgili belirsizlik yaşadıkları görülmüştür. Bulgular, öğrenci ve öğretim elemanlarının, bazı konulara ayrılan süreyi yeterli bulmadıklarını, içerikte yer alan konuları ilginç ve güncel bulmadıklarını, ders kitabını içerik ve biçim açısından ilgi çekici bulmadıklarını göstermektedir. Yazma dersinde, öğrenme-öğretme süreçlerinde uygulanan Süreç yaklaşımının yazma becerilerini kazandırmada etkili olduğu ancak bazı basamaklarının atlandığını da ulaşılan bulgular arasındadır.Araştırmanın sonunda ulaşılan bulgular ışığında programla ve gelecekte yapılabilecek araştırmalarla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the Writing Programme which is being implemented at English preparatory classes in Ege University Foreign Languages Department. The evaluation study is based on the students?, instructors?, and the Writing course committee members? views on the objectives, content, instruction, and evaluation aspects of the curriculum. The study was carried out with the data obtained from the students who have already studied the programme and are now 2nd, 3rd, and 4th year students in their departments, the students attending the Regular Writing course in the school year 2008-2009, instructors conducting the course and the Writing committee members. A mixed method design composed of both qualitative and quantative research designs was employed in this study. The opinions of the students, instructors, and the committee members were gathered by means of interviews. A questionaire was used to gather the opinions of the students of the Regular group in the Foreign Languages Department. Two types of data were combined at the analysis stage. The results of the study revealed that writing skills being taught were partially acquired by the students. According to the findings, both the students and the teachers even the committee members are having difficulties in telling what the objectives of the course are. It is also revealed that both the students and the instructors find the time allocated to some subjects insufficient and some topics uninteresting and dated. The course book is also found uninteresting regarding to its content and appearence. It was found out that process writing approach is effective in teaching writing skills. However, some stages of the process are skipped in some classes. Within the framework of these findings, some suggestions were made for the programme and further research.