Türk Ticaret Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu tasarısına göre ticaret şirketlerinin birleşmesi
Turkish Commercial Code and corporate combinations according to the Turkish Commercial Code draft
- Tez No: 261944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
1980' li yıllardan itibaren dünya ekonomisi giderek hızlanan bir küreselleşme sürecine girmiştir. 19. yüzyıldan sonra şirket birleşmeleri giderek yaygınlaşmaya başlamış, 21. yüzyılda ise adeta bir şirket varoluş tipi haline gelmiştir. Şirket birleşmelerine ilişkin olarak Ticaret Kanunu dışında birçok kanunda düzenlemeler bulunmaktadır. Çalışmamızda Türk Ticaret Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu Tasarı'sı açısından şirket birleşmeleri ele alınmakla beraber, mevzuatımızdaki diğer düzenlemelere de zaman zaman atıflarda bulunulmuştur. Ticaret şirketlerinin birleşmesi, oldukça geniş kesimler üzerinde etki yaratmaktadır. Şirket birleşmeleri sadece birleşen şirketleri değil; birleşen şirket pay sahipleri, alacaklıları, borçluları, çalışanları, yatırımcıları gibi grupları da etkisi altına almaktadır. Çalışmamızda, öncelikle genel olarak birleşme müessesine yer verilmiş; daha sonra mevcut Ticaret Kanunu ve Tasarı halindeki Türk Ticaret Kanunu açısından birleşmenin şartları, esaslı unsurları, birleşme işlemleri, aşamaları ve birleşmenin etkileri ayrı başlıklar altında ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As from the 1980?ies the world?s economy has been entered into an ever increasing globalization process. After the 19th century, the corporate combinations started to become prevalent, and in the 21st century it becomes almost a corporate-existence type. There are diverse regulations in various laws other then the Turkish Commercial Code. In our study, we handled the corporate combinations in terms of the Turkish Commercial Code and the Turkish Commercial Code Draft however, time to time the other regulations in our legislation have also been referred. The corporate combinations are not only affecting the corporations which have been combined; but also the shareholders of the combined corporations, their creditors, debtors, employees, investors and other similar groups. In our study, we give place primarily to the establishment of the combination, and then the conditions of the combination, the primary matters, combinations procedures, its phases and affects of the combination have been investigated with all the details under separate headlines