İşyerinde elektronik gözetim uygulamaları
Electronic surveillance applications at the workplace
- Tez No: 261964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
İşyerinde enformasyon ve iletişim teknolojilerinin kullanımı son yıllarda giderek hızlı bir artış sergilemektedir. Bu durum, işverenler, işçiler ve işçi temsilcileri için özellikle de işçilerin özel hayatlarının gizliliği ile işverenlerin işyerinde enformasyon ve iletişim teknolojilerinin kontrolü ile izlenmesine yönelik ihtiyaçları arasındaki ilişki bakımından çokça sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu çalışma, enformasyon ve iletişim teknolojilerinin kullanımından ortaya çıkan işyerinde internet ve e-mail kullanımı ile işçilerin özel hayatlarının gizliliğine saygı gösterilmesi arasındaki ilişki üzerinde odaklanmıştır. İşyerinde elektronik gözetim uygulamalarının kapsamı, işçinin özel hayatına müdahale düzeyi ve hukuka aykırı müdahalenin hukuki sonuçları gerek mukayeseli hukuk gerekse de Türk Hukuku bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of new information and communication technologies at the workplace has spread rapidly in recent years. This raises numerous issues for employers, employees and their representatives, especially in terms of the relationship between workers? privacy and employers? need to control and monitor the use of information and communication technologies. This study has focused on one specific issue raised by the growth of information and communication technologies at work ? the relation ship between internet / e-mail use at work and respect for workers? privacy. The extent of electronic surveillance applications at the workplace, the intervention level to the workers? private life and legal conclusions of illegal interventions have been analysed in terms of comparative law and Turkish Law.