İşletmelerde sürdürülebilir rekabet üstünlüğü için pazarlama ve satış stratejilerinin geliştirilmesi
Devoloping sales and marketing strategies for sustainable competitive advantage
  1. Tez No: 261989
  2. Yazar: SERHAN BAYKARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDAT ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzün hızlı değişen dünyasında, rekabetin her geçen gün artığı ortamda, işletmelerin ayakta kalabilmesi, yenilikleri kısa zamanda benimseyerek sürdürülebilir rekabet üstünlüğü elde etmeleri vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Yeniliklerin önemli kavramlarından biri olan pazarlamanın yeni ürün tasarımı, ambalajlaması, ürün konumlandırması, tanıtımı ve fiyatlandırılmasında önemli yeri vardır. Bu çalışmada, işletmelerde sürdürülebilir rekabet üstünlüğü için pazarlama ve satış stratejilerinin geliştirilmesi araştırılmıştır.Araştırma için kamu kurumlarında çalışanlar ve özel sektörde satın almada çalışanlar evren olarak belirlenmiş ve bu evren içerisinde yer alan 100 adet anket elde edilmiş ve bu anketler üzerinden analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak oluşturulan hipotezler korelasyon analizi ile test edilmiştir.Araştırma bulgularına göre, işletmelerin sürdürülebilir rekabet üstünlüğü için pazarlama ve satış stratejilerinin geliştirilmesinin; işletmenin personelinin eğitimine, bilgi işlem bölümlerinin geliştirilmesine, personelin motivasyonuna ve işletmenin verimliliğine olumlu yönde etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's fast changing world, competition in the media every day now, businesses can survive, as soon as possible by adopting sustainable innovation to gain competitive advantage has become an indispensable element. One of the important concepts of innovation marketing its new product design, packaging, product positioning, promotion and pricing is important. In this study, a sustainable competitive advantage for businesses in developing marketing and sales strategies have been investigated.For research staff in public institutions and private sector employees in the purchase and is designated as the universe takes place in this universe of 100 questionnaires were obtained and analysis was carried out through this survey. For the purpose of the study generated hypotheses were tested using correlation analysis.According to the findings, enterprises a sustainable competitive advantage for the marketing and sales strategy development, business personnel training, data processing department to the development, staff motivation and operational efficiency of the positive effect was observed.