Türkçe dersinde öğrenilen yeni sözcüklerin yazılı anlatımda kullanım durumu
Use case of newly learnt words within the context of written expressions in Turkish course
- Tez No: 261991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ANILAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bireyler yaşantıları boyunca kullanacakları sözcükleri formal ve informal yollarla kazanmaktadırlar. Ancak öğrencilerin kazanılan sözcükleri söz varlıklarına geçirip geçiremediklerini ya da hangi oranda geçirebildiklerini belirlemek önemlidir. Bu nedenle bu araştırmanın amacı, ilköğretim ikinci sınıf öğrencilerinin Türkçe dersinde öğrendikleri yeni sözcükleri kullanıma geçirip geçirmediklerini ya da hangi oranda kullanıma geçirdiklerini yazılı anlatımlarına göre belirlemektir.Araştırma verileri 2008?2009 öğretim yılında Eskişehir ili Alpu ilçesinde ilköğretime devam eden ikinci sınıf öğrencilerinden toplanmıştır. İlköğretim ikinci sınıf öğrencilerinin yeni öğrendikleri sözcükleri yazılı anlatımlarında kullanma durumlarını belirleyebilmek amacıyla 2. Sınıf Türkçe Öğretimi Programı'nda (MEB, 2005) yer alan ?Atatürk, Değerlerimiz, Sağlık ve Çevremiz? temalarına yönelik gerçekleştirilen metne dayalı uygulamalar sonunda öğrencilere serbest yazılı anlatım çalışmaları yaptırılmıştır. Veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, ilköğretim ikinci sınıf öğrencilerinin programda öğretilmesi amaçlanan anahtar sözcükleri ve süreç öncesi anlamı bilinmeyen sözcükleri süreç içerisinde kazanarak yazılı anlatımlarında kullanma durumları öğrenci sayısı ile karşılaştırıldığında oldukça düşük bulunmuştur. Öğrencilerin bilgilendirici ve şiir türünden metinlerde yer alan sözcükleri yazılı anlatımlarında çoğunlukla kullandıkları görülmüştür. Türkçe öğretimi programında öğretilmesi amaçlanan yeni sözcüklerin anlam, yapı, tür, görev ve köken açısından analizleri dikkate alındığında öğrencilerin somut ve gerçek anlam taşıyan, basit yapılı, Türkçe ve isim kökenli sözcükleri yazılı anlatımlarında sıklıkla kullandıkları saptanmıştır. Gerçekleştirilen yazılı anlatımlarda tekrarlı ve tekrarsız sözcük sayısı ortalamalarının cinsiyet değişkenlerine göre dağılımı dikkate alındığında kız öğrencilerin erkek öğrencilere oranla yeni öğrendikleri sözcükleri yazılı anlatımlarında kullanma durumlarının yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonunda konu ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Individuals acquire the words in both formal and informal ways which they will use a whole life. One important thing is to determine whether they transmit the words to their vocabularies and to what extent they transmit the words. The purpose of this study accordingly is to determine whether second grade elementary school students transmit the newly learnt words in Turkish course to their written expressions and to what extent they transmit them.The data were collected from the students attending second grade at elementary schools in Alpu, Eskişehir in 2008-2009 educational year. Following the text-based activities implemented related to the themes ?Atatürk, Our Values, Health and Our Environment? in Second Grade Turkish Curriculum (MEB, 2005), written expression activities were conducted in order to determine students? levels of using newly learnt words in their written expressions. The data were then analyzed by descriptive analysis.The results of this study show that the use case of newly learnt words in written expressions were quite low comparing with number of the students. It was understood that students mostly use the words in informative and poetic texts in their written expressions. Taking into account the analysis made in the view of the origin, function, meaning and patterns of the new words aimed to be taught as in the Turkish curriculum; it was determined students usually use the words having real and concrete meaning and that are Turkish, nominal and simple-formed. Also in the face of the distribution of the sample means related to repeated and non repeated words in the point of gender variable, the case of written expression usage was found higher than boys with in the context of newly learnt words. Some suggestions were made at the end of the study.