Materyalist eğilim, dini değerler, marka bağlılığı ve tüketici ahlakı arasındaki ilişkiler
The relationship between materialistic attitude, religious values, brand loyalty and consumer ethics
- Tez No: 261993
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TORLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, materyalist eğilim, dini değerler, marka bağlılığı ve tüketici ahlakı arasındaki ilişkileri ele almaktadır. İki bölümden oluşan araştırmanın ilk bölümünde ilgili literatüre değinilmiş ve kavramlar arası ilişkiler açıklanmıştır. İkinci bölümde araştırma modeli ve hipotezler analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre materyalist eğilim, dini değerler ve tüketici ahlakı arasında alt boyutlar bakımından ilişkilerin olduğu ortaya konulmuştur. Araştırma örneklemi bağlamında marka bağlılığının diğer değişkenlerle anlamlı bir ilişkisi tespit edilememiştir. Öte yandan materyalist eğilim, dini değerler ve tüketici ahlakıyla ilgili algılamaların cevaplayıcıların demografik özelliklerine göre farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, the relationship between materialistic attitude, religious values, brand loyalty and consumer ethics are discussed. The study consists of two parts. In the first part the relevant literature are addressed and described the relationship between concepts. In the second part, the research model and hypotheses were analyzed. According to research results, it has been identified that between materialistic attitude, religious values and consumer ethics in terms of relations between the sub-dimensions that have been revealed. In the context of sample survey, a meaningful relationship between brand loyalty and other variables could not be determined. On the other hand, perceptions about materialistic attitude, religious values and the consumer ethics of the participants were found to vary according to demographic characteristics.