İngiltere ve Galler'de uygulanan bağımsız kolluk şikayet sisteminin Türkiye'ye uygulanabilirliği
Applicability of the independent law enforcement complaint system which is implemented in England and wales to Turkey
  1. Tez No: 261997
  2. Yazar: MUSTAFA ÜÇKUYU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Avrupa Birliğine üyelik sürecinde ?Bağımsız Kolluk Şikâyet Komisyonu? oluşturma çabalarına paralel olarak, Türkiye'de kolluk personeli hakkında yapılan şikâyetlerin bağımsız, etkili, pratik ve aynı zamanda hesapverebilir bir metodla ele alınarak, kolluğa ve kamunun şikâyet mekanizmalarına olan güveninin arttırılması imkânlarını gözden geçirmeyi amaçlamaktadır.Polisin hesapverebilirliğinin artırılması ile kolluk personeli hakkındaki şikâyetlerin bağımsız bir şekilde soruşturulmasının kamu güveninin yeniden tesis edilmesinde hayati bir önem taşıdığı görülmektedir. Son yıllarda, kolluk kuvvetleri mensuplarına karşı yürütülen şikâyetlerle ilgili olarak yürütülen soruşturmaların ve soruşturma sistemlerinin yeteri kadar bağımsız olmadığı ile ilgili bazı kaygılar bulunmaktadır. Her aşaması şeffaf ve bütünüyle bağımsız olarak yürütülen soruşturma ve hesap verilebilirliğin garanti edildiği, bağımsız bir şikâyet mekanizması, kamu güvenilirliğinin temel dayanağıdır. İngiltere ve Galler de dâhil olmak üzere birçok ülke son on yıl içinde bu çeşit bağımsız kurumlar oluşturmuşlardır.İngiltere ve Galler de kolluk güçleri ile ilgili bağımsız şikâyet komisyonunun (IPCC) oluşturulması; günümüzde giderek önem kazanan ?Sivil Gözetim? eğiliminin bir parçası olarak değerlendirilebileceği gibi, A.B.D., Avustralya, Kanada, Kuzey İrlanda, İsrail, Güney Afrika ve diğer bazı ülkelerde de sıkça rastlandığı üzere güvenlik kuvvetleri mensupları aleyhine açılan dava sayısındaki artışında etkili olduğu aşikârdır. Türkiye'de kolluk personeli hakkındaki tüm şikâyetlerin tek elden takip edip denetlenebileceği bir kurumun oluşturulması gerekliliği, bir Avrupa Birliği Projesi olarak Türk Hükümetinin gündemine girmiştir. Bu tezin asıl tartışma konusu, Türk İdare Sisteminde, güvenlik güçleri mensuplarına ait çok ciddi şikâyetlerle ilgili olarak bağımsız soruşturmayı esas tutan yetkili tek bir kurumun (kurulun ya da komisyonun) oluşturulması gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigated the possibilities for the introduction of an Independent Police Complaints Commission (IPCC) in the context of Turkey?s accession to the European Union (EU). This study intended to examine an independent, effective, practical and also accountable method of handling police complaints which could secure greater police trust and public confidence in the new complaint system in policing as a whole for Turkey.The history of the complaints systems in the most countries shows that police accountability and independent investigation of police complaints have vital importance in restoring confidence in the complaints system and in policing as a whole. For some decades, there has been concern about the lack of independence in the system of investigating complaints against police officers and many scholars has argued that there is a need for an independent body. An independent complaints system which is able to demonstrate accountability and openness at every stage and independent investigation is the main base for public confidence. Many countries, including England and Wales, have created independent bodies in the last decade.In England and Wales, the creation of the IPCC can be seen as a part of `the trend to external review? evident in a number of jurisdictions, including Australia, Canada, Northern Ireland and the US, as well as Israel, South Africa, and the some other countries. The necessity of setting up a single system to oversee all complaints about the law enforcement officers has emerged in the agenda of the Turkish Government with a new EU project. The main argument of this dissertation has been that a single law enforcement complaints system to investigate independently for the most serious cases should be set up in the Turkish Administrative System (TAS).