Koruma tedbiri olarak arama
Search: As a legal procedure of precautionary measure in Turkish criminal procedure law
  1. Tez No: 262000
  2. Yazar: CUMA ÖZELCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BEDRİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Şüphelinin, sanığın veya hükümlünün yakalanması ve suçun iz, eser, emare veya delillerinin elde edilmesi için bir kimsenin konutunda, işyerinde, kendisine ait diğer yerlerde, üzerinde, özel kâğıtlarında, eşyasında, aracında 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile diğer kanunlara göre yapılan bir araştırma işlemi olan adlî arama, ceza muhakemesinde önemli bir işlev görmektedir.Yüksek lisans tezi niteliğindeki bu çalışmanın amacı, ceza muhakemesinde maddi gerçeğin ortaya çıkartılması için başvurulan en önemli araçlardan biri olmakla birlikte özel hayatın gizliliği, konut dokunulmazlığı, kişi özgürlüğü ve vücut dokunulmazlığı gibi birçok temel hak ve özgürlüğe doğrudan müdahale oluşturan arama koruma tedbirini ayrıntılı bir şekilde açıklamak, bu tedbirin uygulamada aksayan yönlerini tespit etmek, teori ile uygulamayı karşılaştırmak ve hukuka aykırı aramanın sonuçlarını ortaya koymaktır.Yukarıda belirtilen çerçevede çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde arama kavramı, aramanın hukuki niteliği, aramaya hâkim olan ilkeler ve uluslararası belgelerde arama ele alınmıştır. İkinci bölümde, aramanın amacı, aramanın şartları, arama yapılacak yerler, arama yapılabilecek kişiler ve aramanın zamanı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, aramanın yapılması, aramanın sona ermesi, hukuka aykırı arama ve arama kararına karşı başvurulabilecek kanun yolları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Search is an important instrument in criminal procedure law in order to collect evidence or to arrest a suspect or a defendant. Search is also important, because it interferes with personal liberties such as right to privacy, including privacy of housing and personal privacy. As a legal procedure of precautionary measure, search is mainly regulated in the Turkish Criminal Procedure Law, number 5271 and the Code for Protective and Legal Search Powers. In this study, the legal procedures regarding search powers are explained in detail as regulated by these legislations.The study is composed of three parts. In the first part, the concept of search, the legal perspectives of search, the principles that master search power and search in the international conventions are covered. In the second part, the aim of search, search terms, the places where the search may be performed and the time of search are analyzed. The final part of the study explains how the legal search is conducted and the results of illegal or unreasonable search.