Önleme ve koruma tedbiri olarak arama
Judicial and preventing search
  1. Tez No: 217922
  2. Yazar: ŞEMSETTİN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Özel hayata, aile hayatına, konut dokunulmazlıgına ve hatta bazı hallerdevücut dokunulmazlıgına müdahale sonucu doguran ?arama? tedbiri ile ilgili bastaAnayasa olmak üzere, Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunuve bazı özel kanunlarda 2001 yılından itibaren birçok degisiklik yapılmıstır. Ayrıca,uygulamayı göstermek ve bütünlügü saglamak amacıyla ilk kez 2003 yılındaçıkartılan Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeligi, 01.06.2006 tarihinde yeni CezaMuhakemesi Kanunu ile birlikte yenilenmistir.Yasanan bu hızlı degisiklikler karsısında ?arama? tedbiri üzerine bir çalısmayapılmasına karar verilmis, konunun teorik altyapısıyla birlikte yasal mevzuatınincelenmesi, tartısmalı konuların ortaya konması ve çözüm önerileri sunulmasıhedeflenmistir.Bu amaçla hazırlanan çalısma üç bölümden olusmakta olup, tezin birincibölümünde arama kavramı, aramanın hukuki niteligi, tarihsel gelisimi ve aramayahakim olan ilkeler incelenmis; ikinci bölümde, aramanın türleri, amaçları ve sartları;üçüncü bölümde ise aramanın icrası, hukuki denetim ve hukuka aykırı aramanınyaptırımları ele alınmıstır
Özet (Çeviri)
There have been many changes primarily in the Turkish Constitution, PoliceResponsibility (Duty) Law, Criminal procedure Code and some special laws since2001, regarding to ?search? action which leads to interference to privacy, family life,and household immunity and even in some cases body immunity. And also theJudicial and Preventing Search Legislation which was made first in 2003 to providethe integrity and to show the application, is renewed together with Criminal Code on01.06.2006.Because of the numerous changes in the laws we decided to carry out a studyon ?search?, and we aimed to examine the legal structure with the theoreticalbackground of the law and to reveal the conflicting subjects.The study prepared according to this purpose consists of three parts, in thefirst part of this research, the concept of search, legal feature and historicaldevelopment of search principals and conditions are examined. n the second part,kinds of searching, aims and conditions and in the third part of searching, legalınspection, sanctions of illegal searching law are taken up as a matter