Milli Güvenlik Kurulu ile ABD'deki Ulusal Güvenlik Konseyi'nin yetki ve işlevlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of Turkish National Security Council and the USA's National Security Council
- Tez No: 262009
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
- Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, güvenlik politikası üretmede önemli sorunlardan biri olan eşgüdüm sağlamayı ve yürütmeye yardımcı olmayı amaç edinen Milli Güvenlik Kurulları incelenmiştir. ABD'nin esas alınmasındaki neden öncelikle milli güvenlik kavramının Amerika tarafından ilk olarak siyasi amaçlı kullanılmasıdır. Bir diğer neden olarak da MGK benzeri kuruluşların 2'nci Dünya Savaşı sonrasında ABD Ulusal Güvenlik Konseyini örnek almış olmalarıdır Ayrıca uluslararası güvenliği sağlamayı kendine görev edinen ABD'nin güvenlik politikalarının üretiminde önemli yere sahip olan Ulusal Güvenlik Konseyini incelemesi sonucunda değerli çıkarımlara ulaşılabilir.Araştırmanın temel amacı; Milli Güvenlik Kurulu ile ABD'deki Ulusal Güvenlik Konseyi'nin yetki ve işlevlerinin karşılaştırılması neticesinde milli güvenlik siyasetinin rasyonel bir şekilde yapılmasına katkı sağlayabilecek hususları belirleyebilmektir.ABD'nin Ulusal Güvenlik Konseyi deneyimi 1947 yılında çıkartılan Ulusal Güvenlik Yasası ile başlamıştır. Yasanın çıkartılmasındaki amaç savaş yıllarında sergilenen dağınık yönetim anlayışına bir düzen getirmektir. Yasa ile Ulusal Güvenlik Konseyi, Merkezi Haberalma Teşkilatı ve Hava Kuvvetleri de teşkil edilmiştir. Ayrıca Savaş ve Donanma Bakanlıkları Savunma Bakanlığının çatısı altında birleştirilmiştir. Her ABD Başkanı Ulusal Güvenlik Konseyinde kendi çalışma şekline ve zamanın gereklerine göre değişiklikler yapmışlardır.Ülkemizde ise Milli Güvenlik Kurulu benzeri bir yapılanma ilk defa 1921 yılında Harp Encümeni Fevkaladesi ile olmuştur. Bu encümen Milli Mücadelenin getirdiği eşgüdüm sorunlarına çözüm getirmeyi amaçlamıştır. Harp Encümeni Fevkaladesi daha sonra yoluna Yüksek Müdafaa Meclisi Umumi Kâtipliği ve 1961 Anayasası sonrasında Milli Güvenlik Kurulu adıyla devam etmiştir. 1982 Anayasasında da Milli Güvenlik Kurulu bir anayasal kurum olarak yer almıştır.Sonuç olarak, başarılı bir ulusal güvenlik politikasının diplomatik, ekonomik, istihbarat ve askeri faktörleri içine alan uluslararası durumun dikkatli analizine dayandığı vurgulanmıştır. Güvenlik politikası üretmek için yürütmenin, uzman, rasyonel ve etkin bir Milli Güvenlik Kuruluna ihtiyaç duyduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, National Security Council (NSC), which aims to coordinate one of the important problem of producing security policy and help the executive power, has been examined. The reason why USA is basic country is being used of the definition ?national security? firstly by USA for political aims. The other reason is that the councils like NSC take as an example of NSC after Second World War. As USA, which aims to provide international security, important inferences can be reached as a result of examining of NSC.The fundamental aim of this study is to be able to determine the points which will be useful for national security policy to be done rationally as a conclusion of being compared of functions of Turkish NSC and NSC in USA.The experience of USA in NSC began with National Security Act which was enact in 1947. The aim of this act is to arrange disorganized management in the years of Second World War. Thanks to this Act, NSC, CIA and Air Forces have been established. Also, War and Navy Depertments have been gathered under Defense Department. Each USA President made changes according to their own way of studying and studying time.In Turkey a council like NSC happened firstly in 1921 with War Emergency Comittee (Harp Encümeni Fevkaladesi). This comittee aimed to find solutions to coordination problems which National Struggle brought. Then War Emergency Comittee continued its studies with the name of Superior Defence Office of Secretary General (Yüksek Müdafaa Meclisi Umumi Kâtipliği) and in 1961 Constitution its name became National Security Council. In 1982 Constitution Turkish NSC took place as a constitutional agency.In conclusion, successful national security policy is based on careful analysis of the international situation, including diplomatic, economic, intelligence, military and morale factors. It is considered that executive power needs to qualified, rational and active National Security Council to produce a security policy.