Okul şarkılarının gitar eşliklemelerinde şematik yöntem kullanımı
Application of schematic method for guitar accompaniment of school songs
  1. Tez No: 215364
  2. Yazar: GÜNDÜZ PARILDAR
  3. Danışmanlar: PROF. NEZİHE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma ilköğretim okullarının 1. ve 2. kademelerinde öğretilen okulşarkılarının Gitar ile eşliklenmesinde, yeni bir yaklaşım olan şematik yöntem ileönceden beri kullanıla gelen klasik yöntemin karşılaştırılması, böylelikle şematikyöntemin uygulanabilirliğinin ölçülmesi amacı ile yapılmıştır.Araştırmada örneklem grubunu oluşturan toplam 5 okul şarkısı, hem klasikyöntemle hem de şematik yöntemle eşliklenmiş, klasik yöntemle yapılan eşliklemelerkontrol grubunu oluşturan 10 öğrenci üzerinde, şematik yöntemle yapılaneşliklemeler sınama grubunu oluşturan 10 öğrenci üzerinde denenmiştir. Elde edilenbulgular yüzde ( % ) ve frekans ( f ) tablolarına dönüştürülmüş, daha sonradaoluşturulan bu tablolar yorumlanarak sonuç ve öneriler listesi haline getirilmiştir.Araştırmanın başından sonuna kadar, bilimsel araştırma ilke, teknik veyöntemleri kullanılmış olup, araştırmanın gitar eğitimine katkı ve kolaylık sağlamasıbeklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the classical method of guitaraccompaniment of school songs that are taught in the first and second stages ofprimary school with a new schematic method.Guitar accompaniments of five school songs which constitute the samplegroup of the research that are made by means of the schematic method and theclassical method.The accompaniments made by means of the classical method isapplied on the students constituting the auditing group.The accompaniments made bymeans of the schematic method is applied on ten students constituting the testinggroup. The findings are converted to percentace (%) and frequency ( f ) tables whichare interpreted and a list of results and suggestions is produced.In this research , the principles, techniques and methods of scientific researchare supposed to provide contribution and ease to guitar education.