Okul şarkılarının eşliklenmesinde ukulele ve klasik gitarın birlikte öğretilmesine dayalı etkinliklerin ortaöğretim öğrencilerinin eşlikleme becerilerine etkisi
Effects of activities based on teaching ukulele and classical guitar in accompaniment of school songs on accompaniment skills of secondary school students
- Tez No: 691449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA DİLEK TANKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Okul şarkılarının eşliklenmesinde ukulele ile klasik gitarın birlikte öğretilmesine dayalı etkinliklerin ortaöğretim öğrencilerinin eşlikleme becerilerine etkilerinin saptanması amacıyla karma yöntemin temel alındığı bu araştırmada, gömülü karma desen kullanılmıştır. Araştırma, nicel boyut açısından tek gruplu sontest model; nitel boyut açısından durum çalışması desenlerinin özelliklerini birlikte barındırmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Mardin ili Kızıltepe ilçesinde bulunan Cumhuriyet Anadolu Lisesinde öğrenim gören öğrenciler arasından gönüllü olan 7'si erkek 3'ü kız, toplam 10 öğrenciden oluşmaktadır. 12 haftalık deneysel işlem sürecinde öğrencilere, araştırmacı tarafından oluşturulan ukulele ve klasik gitar öğretim programı uygulanmıştır. Öğrencilerin daha önce çalgı eğitimi almamış olmalarından dolayı deneysel süreç öncesinde herhangi bir ölçüm yapılmamıştır. Deneysel işlemin sonunda nicel verileri elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan Eşlikleme Becerisi Değerlendirme Formu, nitel verileri elde etmek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak yine araştırmacı tarafından oluşturulan öğrenci görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde, tanımlayıcı istatiktikler (yüzde frekans, ortalama ve standart sapma) ve fark testleri (Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi) kullanılmıştır. Nitel veriler betimsel ve içerik analizi teknikleriyle analiz edilmiştir. Nicel verilerin analizi sonucunda, öğrencilerin ukulele ile eşlikleme becerilerinin teknik, müzikal alt boyut puanları ve toplam puanlarda gitar ile eşlikleme becerilerilerinden anlamlı olarak farklılaştığı ve ukulele ile eşlikleme becerilerinin daha yüksek olduğu; bu farklılaşmaya ilişkin etki büyüklüğünün yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Nitel verilerin analizi sonucunda ise öğrencilerin görüşleri doğrultusunda ukulele ile eşlikleme yaparken sol el tekniğini uygulayabilme, sesleri doğru çalabilme, temiz ses üretebilme, akor geçişlerinde zamanlama becerilerini klasik gitara göre daha rahat uyguladıkları yönünde belirgin bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğrencilerin tamamının; ukulelenin kolay taşınabilir olması, maliyetinin düşük olması, daha kolay öğrenilebilir olması ve kalabalık sınıf ortamına uygunluğu gibi özelliklerinden dolayı müzik dersinde kullanımının klasik gitara göre daha uygun olduğu yönünde görüş bildirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the effects of activities based on teaching ukulele and classical guitar together in accompaniment of school songs, on the accompaniment skills of secondary school students, the exploratory sequential design was used in this research, which was based on the mixed method. The research is a single-group posttest model in terms of quantitative dimension; in terms of qualitative dimension, it contains the features of case study designs together. The study group of the research consists of 10 students, 7 boys and 3 girls, who volunteered among the students studying at Cumhuriyet Anatolian High School in Kızıltepe district of Mardin province in the 2020-2021 academic year. During the 12-week experimental process, the ukulele and classical guitar curriculum created by the researcher was applied to the students. Since the students had not received instrument training before, no measurements were made before the experimental process. At the end of the experimental process, the Matching Skills Evaluation Form created by the researcher was used to obtain quantitative data, and a student interview form created by the researcher using semi-structured interview technique was used to obtain qualitative data. As a result of the analysis of the quantitative data, it was found that the students' ukulele accompaniment skills differed significantly from their guitar accompaniment skills in technical, musical sub-dimension scores and total scores, and their ukulele accompaniment skills were higher; It has been determined that the effect size of this differentiation is high. As a result of the analysis of the qualitative data, it was concluded that there was a significant difference in the students' views in the direction of being able to apply the left hand technique, playing the sounds correctly, producing a clear sound, and practicing the timing skills in chord transitions more easily than the classical guitar while accompanying with the ukulele. In addition, all students; It has been determined that the ukulele is more suitable for use in music lessons than the classical guitar due to its features such as being easily portable, low cost, easier to learn and suitable for crowded classroom environment.