Bireysel çalgı gitar eğitimine yönelik oluşturulan bir ?eser çalışma modeli? önerisi
A study model proposal which is intended to guitar education as an individual instrument
- Tez No: 262026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. ERCAN BAĞÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda yapılan ?bireysel çalgı (gitar)? dersinde öğrencilerin bir gitar eserini güçlü bir müzikal ifadeyle çalabilmelerini sağlayacak temel bilgileri aktarmak ve karşılaşılan teknik ve müzikal güçlüklerin giderilmesine ilişkin yöntemler sergilemek için yapılmıştır.Çalışma temel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Kaynak tarama yöntemiyle oluşturulan birinci bölüm, bir gitar eserini çalışmaya başlamadan önce sahip olunması gereken teknik ve müzikal donanımları ve müzikal ifadeyi güçlendirecek bilgileri içermektedir. Analiz yöntemi kullanılarak oluşturulan ikinci bölüm ise eserlerin armonik ve biçimsel olarak incelendiği müzikal analizleri kapsamaktadır. Bu bölümde eserler teknik ve müzikal güçlükler bakımından da incelenerek hem teknik akıcılığı sağlamak için etütler oluşturulmuş hem de müzikal ifadenin güçlenmesine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.Örneklem olarak gitar eğitim müziği dağarcığında yer alan ?Greensleeves? adlı İngiliz anonim halk şarkısı ve İspanyol besteci F. Tarrega'nın ?Lagrima? adlı eserleri analiz edilmiştir. Çalışmada, analiz yapmanın öğrencinin teknik ve müzikal kavrayışını geliştirerek bir gitar eserini çalışma ve yorumlama aşamalarında yol gösterici olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to transfer basic information for students to play a guitar work with strong musical performance and to show methods for eliminating both technical and musical difficulties which are encountered in individual instrument (guitar) lessons in institutions where Music teachers are educated.It consists of two parts; The first part which is created by using descriptive method, includes technical and musical equipment a student should have before beginning to study on a guitar work and the information which is going to improve the person?s musical performance. The second part is created by using analysis method. It includes analysis which views musical works harmonically and formally. In this part musical works are also looked into in terms of technical and musical difficulties and by this way both studies for technical fluency are formed and solutions to improve musical performance are proposed.As an example, an anonymous English folk song ?Greensleeves? and F. Tarrega?s ?Lagrima?, a Spanish composer?s piece are analyzed. With this study it is indicated that analyzing improves students? technical and musical understanding when studying and performing guitar works.