İlköğretim 4. sınıf İngilizce öğretiminde drama yönteminin erişiye etkisi
The effect of drama method on success level of 4th class students in English teaching
- Tez No: 262050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖMER FARUK TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim dördüncü sınıf İngilizce dersinde, öğretim yöntemi olarak dramanın, öğrencilerin erişi düzeylerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırmada, drama yönteminin toplam erişi düzeyine, bilişsel alanın bilgi, kavrama ve uygulama basamaklarının erişi düzeylerine ve öğrenmelerin kalıcılığına etkisinin belirlenmesi araştırmanın alt problemlerini oluşturmuştur.Bu çalışmanın kurumsal bölümünde eğitimde öğretim modeli, strateji, yöntem ve beceri kavramları, eğitimde etkili öğrenci merkezli etkileşim stratejilerinden drama tekniğinin kullanımının tarihçesi, eğitimde drama, rol oynama, kavramları, eğitici dramada öğrenme türleri ve dramanın yararları, drama stratejilerinin yabancı dil eğitimindeki yeri ve önemi konuları ele alınmıştır.Araştırma yöntemi olarak, Ön test-Son test Kontrol Gruplu deneysel desen modeli kullanılmıştır. Araştırma, cinsiyet, ailenin sosyo-ekonomik düzeyi ve öğrencilerin bir önceki yıl akademik başarı değişkenleri açısından birbirine benzer 4. Sınıfta öğrenim gören iki farklı sınıftan toplam 50 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu sınıflardan hangisinin deney ve kontrol grubu olacağı random yöntemle tespit edilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen ve hava durumu-mevsimler ve yiyecek-içecekler konularını kapsayan bilgi, kavrama ve uygulama basamaklarına ilişkin sorulardan oluşan bir başarı testi aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma bulguları: İngilizce dersi öğretiminde, drama ağırlıklı öğretim yöntemi geleneksel öğretim yöntemine göre 1- toplam erişi düzeyinde, 2- bilişsel alan bilgi, kavrama ve uygulama düzeyi erişilerinde ve 3-öğrenmelerin kalıcılığında daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
In this research, the determination of the effect of drama as a teaching method on the success level of primary school fourth grade students in English lesson is aimed. Accordingly in this research, the determination of the effects of drama method on total success level, on the success level of knowledge, comprehension and application levels of cognitive zone and on the permanence of the subjects learned formed the subproblem of the research.In theoretical part of this research, the topics education models; strategy, method and ability concepts; the history of the usage of drama method that is one of the effective learner centered instruction strategies, drama in education, role playing, learning strategies in drama, the benefits of drama, the importance of drama strategies in second language acquisition.As the method of the research, Pretest-Posttest experimental design with Control Group was used. The research was carried out with 50 students from two separate classes at the 4th class whose gender, socio-economical conditions and the previous year academic success resemble each other. Their being control group and experimental group was determined randomly. The data was collected via an achievement test that consisted of the questions concerning knowledge, comprehension and application levels including the subjects weather conditions, seasons, food and drinks that were developed by the researcher. Research findings: in the teaching of English lesson, the teaching method based on drama is more effective than the traditional teaching method at the 1- total success level, 2- success levels of cognitive zone knowledge, comprehension and application levels and 3- the permanence of the subjects learned.