Anadolu Selçuklular Devrinde Amasya şehri
The city of Amasya in Anatolia Seljuk Era
- Tez No: 262059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT TOPLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmamız da Amasya'nın Anadolu Selçuklular zamanındaki fiziki, sosyal ve ekonomik durumu çeşitli yönleriyle ortaya konulmaya çalışılmıştır.Araştırmamız, bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte şehrin coğrafi durumu, menşei, kuruluşu ve Türk hâkimiyetinden önce ve sonraki tarihinden bahsedilmiştir. Birinci bölümde; şehrin fiziki yapısı, unsurları zaman içindeki gelişimi hakkında belgeler elverdiği oranda anlatılmaya çalışılmıştır.. İkinci bölümde; vakıf müesseseleri, cami, mescit, medrese, tekke, zaviye, türbe, çarşı, han gibi şehrin sosyo-kültürel yapısını etkileyen unsurlar üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde; Selçuklu devri taşra idaresinde vilayet yapısı ve Amasya'nın idaresi aydınlatılmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise şehrin ekonomisi ve esnaf grupları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our work in this time of Amasya Anatolian Seljuk, physical, social and economic status were to be introduced in several aspects.Our research consists of an introduction and four chapters.At the entrance of the city?s geographical situation, origin, organization and Turkish rule before and after the date mentioned. In the first section og the city?s physical structure, the elements of time, Money permetting, in the documents about the development of information given.In the second part, the foundation of institutions , mosgues, mosgue, school, lodge, lodges, shrines, bazaars, inns, such as the city?s socio-culturol factors that affect the structure considered. In the third section, the Seljuk era and the provincial administration structure in the province of Amasya?s administration has been trying to enlighten. In the last section of the city?s economy and were given information about the group trades.