Türkiye Selçukluları Devrinde Malatya
Malatia in the Period of the Anatolian Seljukids
- Tez No: 277216
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Eski bir yerleşim yeri olan Malatya'da, Türk egemenliğine kadar muhtelif milletler ve devletler hüküm sürmüştür. 1102 yılında Danişmendliler tarafından ele geçirilen şehirde, bu tarihten itibaren Türk hâkimiyeti başlamıştır. Aynı zamanda Türkiye Selçuklularının hedefinde olan şehir, uzun yıllar sürecek Danişmendli-Selçuklu rekabetine sahne olmuştur. Nihayet Sultan II. Kılıç Arslan, bu mücadeleye son vererek Danişmendlilerin Malatya koluna son vermiştir. Böylece iki devlet arasında bir kaç defa el değiştiren Malatya, 1178 yılında Selçuklu topraklarına dâhil edilmiştir. Uzun müddet Selçuklu hâkimiyetinde kalan şehirde, Selçuklu Devletinin inhitatı esnasında Moğol egemenliği yaşanmıştır. Bu sürecin ardından Memlûkler şehri ele geçirmişlerdir.Malatya, Selçuklular zamanında önemli bir Türk yerleşimine sahne olmuştur. Bu dönemde, kısa sürede hâkim unsur olan Müslüman Türk kimliği şehre kazandırılmıştır. ?Türkiye Selçukluları Devrinde Malatya? adlı tezimizde Malatya'nın adı, coğrafyası ve iklimi ile Türkiye Selçukluları devrine kadar Malatya'nın siyasî tarihinin bulunduğu giriş bölümünden sonra asıl konumuzu oluşturan Selçuklular döneminde Malatya'nın siyasî, idarî, sosyal, ekonomik, dinî ve kültürel tarihi ele alınmıştır.Anahtar Sözcükler1. Malatya2. Selçuklular3. Türkiye Selçukluları4. Şehir5. Anadolu
Özet (Çeviri)
Through history, various nations and states had reigned over Malatia until Turkish sovereignty. Turkish sovereignty over Malatia began by the conquest of the city by Danishmendids in 1102. As the city was also the target of the Seljuks, Danishmendids and Seljukids competed for it. Finally, Sultan Kilij Arslan II put an end to this struggle, and destroyed the Malatia branch of Danishmendids. Thus Malatia, changing hands several times between two states, was included in the Seljukids lands by 1178, and the Seljukids ruled the city for a long time; however, the Mongols ruled the city during the descent of the Seljukid State. After this process, the Mamluks captured the city.Malatia, during the time of Seljukids, was an important Turkish settlement. During this period, the Muslim Turkish identity, which was dominant those times, was brought into the city, and developed in a short time. In this dissertation named“Malatia in the Period of the Anatolian Seljukids”, following the introduction part that includes the information about Malatia?s name, geography and climate and the political history of Malatia to period of Seljukids, the main issues of the dissertation, political, administrative, social, economic, religious, and cultural history of Malatia during Seljukid period is discussed.Key Words1. Malatia-Melitene2. Seljukids3. Anatolian Seljukids4. City5. Anatolia