Sınıf öğretmenlerinin yapılandırmacı özellikleri ile yaratıcı düşünme, problem çözme becerileri ve eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki açıklayıcı ilişkiler örüntüsü
The network of explanatory interactions between constructive classroom teaching and creative thinking, problem-solving skills and critical thinking disposition
  1. Tez No: 262074
  2. Yazar: HAKAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, sınıf öğretmenlerinin yapılandırmacı ortam düzenleme, yaratıcı ortam düzenleme, algılanan problem çözme ve eleştirel düşünme becerileri arasındaki açıklayıcı ve yordayıcı ilişkiler örüntüsünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu, Kocaeli ili İzmit ilçesinde görev yapan 411 sınıf öğretmenidir. Araştırmanın ilk üç alt probleminde betimsel araştırma modelinin ilişkisel tarama yöntemi, dördüncü alt probleminde, Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, sınıf öğretmenlerinin yapılandırmacı ortam düzenleme becerilerinin belirlenmesi için Tenenbaum ve diğ. (2001) tarafından geliştirilen, Fer ve Cırık (2006) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Yapılandırmacı Öğrenme Ortamı Ölçeği?, eleştirel düşünme becerilerinin belirlenmesi için Facione, Facione ve Giancarlo (1998) tarafından geliştirilen ve Kökdemir (2003a) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?California Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği?, algılanan problem çözme becerilerinin belirlenmesi için Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilen ve Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Problem Çözme Envanteri?, yaratıcı ortam düzenleme becerilerinin belirlenmesi amacıyla Yenilmez ve Yolcu (2007) tarafından geliştirilen ?Öğretmen Davranışlarının Yaratıcı Düşünme Becerilerinin Gelişimine Katkısı Anketi? kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, betimleyici bilgiler için yüzde, frekans, ortalama, dizi genişliği ve standart sapma değerleri, değişkenler arasındaki ilişkiler için Pearson korelasyon katsayısı, değişkenlerin yordama gücünün hesaplanması için regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, sınıf öğretmenlerinin yapılandırmacı ortam düzenleme, yaratıcı ortam düzenleme, algılanan problem çözme ve eleştirel düşünme becerileri arasında doğrusal yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin yaratıcı ortam düzenleme ve eleştirel düşünme becerilerinin algılanan problem çözme becerilerini yordamada, algılanan problem çözme becerilerinin de yapılandırmacı ortam düzenleme becerilerini yordamada anlamlı olduğu; ancak eleştirel düşünme becerilerinin yapılandırmacı ortam düzenleme becerilerini yordamada anlamlı olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu bulgulara göre, yapılandırmacı ortam sağlama becerilerini açıklamaya yönelik önerilen model doğrulanmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of the this study is to find out the explanatory and predictive relationship of constructivist environment regulation, creative environment regulation, perceived problem-solving and critical thinking abilities of classroom teachers. The experimental group consists of 411 classroom teachers practicing in the city of izmit of the province of Kocaeli. For the first three sub problems of the research, the correlational analysis technique of a descriptive research model was used while The Structural Equation Model was used for the fourth sub problem. The data collection tools used are; the ?Constructivist Learning Environment Scale? (Tenenbaum&others, 2001) for teachers? constructivistic characteristics; California Critical Thinking Disposition Inventory, (Facione, Facione&Giancarlo, 1998) for critical thinking disposition; Problem Solving Inventory (Heppner&Peterson, 1982) for perceived problem solving disposition; ?The Contribution of Teachers? Attitude to The Development of Creative thinking Questionnaire? (Yenilmez&Yolcu, 2007) for teachers? creative disposition. Percentage, frequency, mean, scale length, and standard deviation values were calculated and Pearson correlation coefficient was used for the interaction between the variables while regression analysis used for the variables? strength of association. This research reveals that there is a significant linear relationship between the constructivist environment regulation, craetive environment regulation, perceived problem-solving and critical thinking skills of classroom teachers. According to findings, classroom teachers? perceived problem-solving skills predicted by craetive environment regulation and critical thinking skills. Constructivist environment regulation skills predicted by perceived problem-solving skills. But constructivist environment regulation skills didn?t predict by critical thinking skills. As a result, proposed model have been confirmed.