Elektrik üretiminde güneş enerjisi kullanımı yatırımlarının finansal modellemesi
Financial modelling of solar energy application investments for electricity production
  1. Tez No: 262085
  2. Yazar: UFUK KESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BARAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, İşletme, Economics, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Son yıllarda yaşanan enerji darboğazı ile fosil yakıtların çevreye vermiş oldukları zararlar, insanoğlunun birincil enerji kaynaklarına alternatifler aramasına ve yenilenebilir enerji ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapılmasına neden olmuştur. Dünya'da birçok ülke yenilenebilir enerjilerle ilgili teşvik mekanizmaları oluşturmuşlardır. Ülkeler aralarında imzaladıkları protokollerle, sera gazı emisyonunu engellemeye çalışmaktadırlar.Dünyada bunlar olurken ülkemizde de yenilenebilir enerjilerle ilgili çalışmalar yapılmaya başlamıştır. İlk olarak 2005 yılında yenilenebilir enerjilerle ilgili bir kanun hazırlanmış ve günümüze kadar çeşitli değişikliklerle gelmiştir. Fakat şu ana kadar bu kanun güneş enerjisini destekleyici nitelikte olmamıştır.Bu çalışmada güneş enerjisine verilmesi muhtemel teşvik mekanizması ile Türkiye'de bu tarz bir yatırımın karlı olup olmayacağı araştırılmıştır. Örnek bir güneş enerjisi santralinin Hatay ilinin Karaağaç belediyesine kurulacağı öngörülmüştür.Yapılan teknik ve finansal değerlendirmelerde Hatay ili ile birlikte özellikle Türkiye'nin güneyinin bu tarz bir yatırım için uygun bir yer olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the energy bottleneck and the damages of the fossil fuels to the environment causes people to try to find alternative energy seources instead of primary energy sources and to investigate about renewable energy. There are many renewable energy incentives all over the world. Countries try to reduce greenhouses gases via signed protocols.While these thing happening all over the world, also Turkey have some studies about renewable energy sources. Firstly in 2005, a renewable energy law was prepared and have many changes until now. But so far, this law haven?t any supporting items for one of the solar energy.In this study, it is investigated if the potential incentives and feed in tariff will be enough for a profitable solar energy investment. It is supposed that a sample photovoltaic power plant will be established in Karaağaç Municipality in Hatay City.After the technical and financal assessments, it is seen that Hatay and also Southern cities of Turkey is ideal for a profitable solar energy investment.