Makroekonomide koordinasyon başarısızlıkları
Coordination failures in macroeconomics
- Tez No: 262097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENSAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, makroekonomide önemli bir yer tutan koordinasyon başarısızlıkları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda koordinasyon teriminin iktisat literatüründeki yeri ve kavramın yıllara göre evrimi tartışılmıştır. Tartışmada farklı okulların bakış açıları değerlendirilmiş ve günümüz yaygın kullanımı hakkında bilgi verilmiştir. Bu kullanım üzerinden soyut matematiksel modellemesi sunulmuş ve katı varsayımların yumuşatılması hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan değerlendirmelere ek olarak modelin varsayımları global oyunlar çerçevesinde kapsayıcı varsayımlarla genişletilmiştir. Global oyunlara örnek teşkil eden, Morris ve Shin (1998) 'nin döviz kuru atakları üzerine yaptıkları önemli çalışmanın bir uzantısı niteliğinde bir model kurulmuştur. Modelde spekülatörler ve hükümet arasında geçen ve oyuncuların bozuk sinyaller almasına dayanan bir yapı kurgulanmıştır. Morris ve Shin (1998) 'nin çalışmalarında kullandıkları oyuncuların ödeme fonksiyonları yeni bir senaryoya bağlı kalarak değiştirilmiştir. Ayrıca spekülatörlerin ellerinde bulundurdukları yerli para miktarının yine eş miktar olmakla birlikte bir birimden farklı olabileceği düşünülmüştür ve bütün bu farklılıklara göre model geliştirilmiştir. İlgili çalışmanın tek denge ispatı baz alınmış ve yapılan uyarlamalar üzerinden, dengenin modeldeki kurgulanan değişkenlere göre değişimi ve sonuçları tartışılmıştır. Çalışmanın sonunda genel olarak çizilen soyut yapının ne yönde kırıldığı ve bunun önemi tartışılmıştır. Günümüzde yapılan çalışmaların ne yönde ilerlediği hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, coordination failures which hold an important place in macroeconomics is analysed. In this context, coordination as a term in the economic literature and its evolution by years are discussed. In this argument, perspectives of various schools for economics are assessed and information about current common use is given. Through this process, the abstract mathematical model is established and the evaluation of relaxing strict assumptions is made. In addition to this evaluation, assumptions of this mathematical model are extended with comprehensive assumptions in the frame of global games. As an example to global games, Morris and Shin?s (1998) study, which is an important attempt to analyze the currency attacks is adapted on a different model as an extention to original model. This model between speculators and the government is structured based on the assumption of bad signals presence among the players. The utility function that Morris and Shin used in their study is changed depending on a new scenario. Also,the amount of domestic currency that speculators hold is though to be different from unity but equal to the former amount and the model is developed considering all of these differences. The structure is based on the unique equilibrium in the concerned study changes related to the model variables and its results are discussed through the implemented adaptations. At the end of the study, the divergence of the abstract structure and its importance are discussed. Also, information about the path of the today?s studies is given.