The impact of Brecht's dramatic theory on John Arden's drama
Brecht'in tiyatro kuramının John Arden oyunları üzerindeki etkisi
- Tez No: 235572
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yirminci yüzyılın en etkili tiyatro kuramcı ve uygulamacılarından biri olan Alman şair, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Bertolt Brecht çağdaş tiyatroda dramaturji ve sahneye koyma alanında çarpıcı izler bırakmıştır. İnsanlık tarihinin en kasvetli dönemlerinden birinde yaşamış olan Brecht eserleri, tiyatro kuramı, politikayla olan karışık ilişkisi ve özel hayatı sonucu yaşadığı zamanda ve hala büyük ölçüde eleştirel ilgiye maruz kalmaktadır. İngiliz sahnesine döndüğümüzde birçok İngiliz oyun yazarının eserlerinde Brecht etkisine rastlamak mümkün. Ancak bunlardan Brecht'in amacını gerçekten anlayan ve onun tiyatro kuramını İngiliz sahnesinde uygulamak konusunda ısrarcı olan John Arden'dır.Tez beş bölüme ayrılmıştır. İlk bölüm olan giriş bölümünden sonra, `Bertolt Brecht' isimli ikinci bölüm gelir. Bu bölümde Angajman Tiyatrosu, Yabancılaştırma Etkisi ve Sosyal Tavrı kapsayan Brecht'in Epik ve Diyalektik tiyatrosu tüm önemli detaylarıyla incelenmiştir. Özellikle Brecht'in tek kuramsal çalışması olan Tiyatro için Küçük Araç vurgulanmış kendisinin tiyatro kuramı somutlaştırılmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde İngiltere'deki politik tiyatro hareketlerinden yola çıkarak, İngiliz sahnesindeki ilk Brecht prodüksiyonlarından bahsedilmiş, ve Brechti yankılayan bazı İngiliz yazarlara değinilmiştir.Dördüncü bölümde John Arden'ın Brecht'e olan ilgisi üzerinde durulmuş, Arden'ın üç oyunu ? Live Like Pigs, Sergeant Musgrave's Dance and Left-handed Liberty - üzerinde Brecht'in tiyatro kuramı pratiğe dökülmüştür.Tez beşinci bölüm ile son bulmaktadır. Sonuç bölümü olan bu bölümde genel bir değerlendirme yapılmış çıkarılan fikirlerin bir kere daha kısaca altı çizilmiştir.Bu tezin asıl amacı Arden'ın bahsedilen üç oyunu üzerindeki Brecht'in tiyatro kuramının etkilerine odaklanmaktır; diğer bir deyişle bu teorinin pratiğini tecrübe etmektir.
Özet (Çeviri)
One of the most influential theatre theorists and practitioners of the twentieth century, the German poet, playwright and theatre director Bertolt Brecht left remarkable traces on dramaturgy and production in the contemporary theatre. Brecht, who lived in one of the gloomiest periods of human history, was and is still exposed to a great deal of critical interest as a result of his works, dramatic theory, complicated relationship with politics and his private life. When we turn to the British stage it is possible to find Brechtian influence in lots of British playwrights? works. It was nevertheless John Arden who truly understood Brecht?s aim and became insistent on practising his dramatic theory on the British stage.The thesis is divided into five parts. After the first introduction part, there comes the second part `Bertolt Brecht?. In this part The Theatre of Engagement, Brecht?s Epic and Dialectical Theatre including the alienation effect and gestus are examined in all their important details. Especially A Little Organum For The Theatre, the only theoretical work of Brecht, is emphasized and his dramatic theory is tried to be concretized.In the third part by starting from the political theatre movements in England the first Brecht productions on the British stage are mentioned and some British playwrigts who echo Brecht are dealt with.In the fourth part John Arden?s interest in Brecht is dwelt on and Brecht?s dramatic theory is put into practice on Arden?s three plays: Live Like Pigs, Sergeant Musgrave?s Dance and Left-handed LibertyThe thesis concludes with the fifth part. In this conclusion part a general evaluation is made and the ideas deduced are underlined briefly one more time.The central aim of this thesis is to focus on the effects of Brecht?s dramatic theory on Arden?s mentioned three plays; in other words to experience the practice of this theory